Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2015, Nr 4 (239) |


• Cztery strony miasta – o zaletach i nowym portalu zdjęć ukośnych • Geodezja nie po kolei, czyli dyktat kolejowych ośrodków dokumentacji w Polsce • W cyklu „Poczet Profesorów PW” wywiad z prof. Witoldem Prószyńskim, geodetą z intuicją matematyczną • Stwórzmy wykonawcom odpowiednie warunki, aby mogli ...

powrót

Magdalena Durzyńska

Informacja publiczna

Czy starosta, który odmówił udostępnienia danych z PZGiK w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej, dopuścił się bezczynności? Czy dane te są, czy nie są informacją o sprawach publicznych?

Powołując się na art. 2 ust. 1 ustawy z 6 wrześ­nia 2001 r. o dostępie do informacji pub­licznej (tekst jednolity: DzU z 2014 r., poz. 782 – dalej jako ustawa), spółka zwróciła się do starosty o udostępnienie w formie pliku komputerowego informacji dotyczących numerycznego opisu granic kilku działek ewidencyjnych. Chodziło o podanie współrzędnych punktów określających przebieg linii granicznych oraz numerycznego opisu konturów budynków posadowionych na ww. działkach, wyznaczonych przez prostokątne rzuty na płaszczyznę poziomą zewnętrznych płaszczyzn ścian zewnętrznych kondygnacji przyziemnych budynków. W odpowiedzi starosta pisemnie poinformował, że żądane informacje nie stanowią informacji publicznej w rozumieniu ustawy, gdyż dane geodezyjne dotyczące granic oraz współrzędnych punktów granicznych, a także współrzędne narożników budynków są danymi zgromadzonymi w powiatowym zasobie geodezyjnymi kartograficznym, a udostępnianie tego zasobu regulują przepisy Prawa geodezyjnego i kartograficznego (Pgik) i rozporządzenia w sprawie okreś­lenia rodzajów materiałów stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, sposobu i trybu ich gromadzenia i wyłączania z zasobu oraz udostępniania zasobu. Starosta wyjaś­nił, że żądane przez wnioskodawcę dokumenty udostępniane są tylko na podstawie zgłoszenia pracy geodezyjnej podmiotom uprawnionym, czyli geodetom i firmom geodezyjnym.

Wobec tego, że spółka domagała się wydania decyzji (uznając, że pismo nie załatwia sprawy), starosta umorzył postępowanie na podstawie art. 105 § 1 kpa, wskazując, że żądane dane nie są informacją publiczną. W wyniku odwołania SKO uchyliło ww. decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia. Podało m.in., że skoro ustawa nie obejmuje dostępu do materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (PZGiK), to organ winien rozważyć, czy nie wydać żądanych danych na podstawie Pgik.

Nie czekając na rozstrzygnięcie, spółka wezwała starostę do usunięcia naruszenia prawa, a zaraz potem złożyła skargę do sądu administracyjnego na jego bezczynność i biurokratyczne prowadzenie postępowania...


Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS