Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2015, Nr 4 (239) |


• Cztery strony miasta – o zaletach i nowym portalu zdjęć ukośnych • Geodezja nie po kolei, czyli dyktat kolejowych ośrodków dokumentacji w Polsce • W cyklu „Poczet Profesorów PW” wywiad z prof. Witoldem Prószyńskim, geodetą z intuicją matematyczną • Stwórzmy wykonawcom odpowiednie warunki, aby mogli ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Senatorowie łatają

Projekt nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego

fot. Wikipedia/Michał Józefaciuk
fot. Wikipedia/Michał Józefaciuk
GUGiK próbuje poprawić swoje własne niedoróbki w niedawno nowelizowanym Pgik. Aby uniknąć kompromitacji (i konsultacji społecznych), sprawa ma być załatwiona przez Senat szybko i po cichu. Chodzi o gorący temat klauzulowania oraz odpowiedzialności zawodowej geodetów i kartografów.

Przewodniczący Komisji Ustawodawczej Senatu Piotr Zientarski zwrócił się 2 marca do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza o podjęcie postępowania w sprawie inicjatywy ustawodawczej dotyczącej projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Posiedzenie komisji z udziałem kilku senatorów odbyło się 25 lutego i trwało zaledwie kilka minut. Oglądając zapis wideo spotkania, trudno oprzeć się wrażeniu, że i senator sprawozdawca, i pozostali członkowie komis­ji nie bardzo wiedzieli, za czym głosują. W każdym razie ustawowa machina została puszczona w ruch.

Czy starostwo może uzależniać opatrzenie klauzulami dokumentów, które geodeta sporządził dla podmiotu zlecającego wykonanie pracy geodezyjnej, od złożenia wniosków o ich uwierzytelnienie (z czym wiąże się stosowna opłata)? Nad tym pytaniem (dotyczącym interpretacji art. 12b ust. 5) od kilku miesięcy pochylają się nie tylko sami geodeci, ale również prawnicy i sędziowie. W intencji autorów nowelizacji Pgik z 12 lipca 2014 r. odpowiedź miała być twierdząca. Wielu geodetów wykonawców i część administracji odpowiedzialnej za kluzulowanie dokumentów rozumie jednak obowiązujące przepisy odmiennie. W zaistniałym sporze zdążyły się już wypowiedzieć sądy administracyjne w Lublinie i Kielcach, które nakazały starostom w Końskiem i Biłgoraju nieodpłatne oklauzulowanie dokumentacji geodezyjnej. Ta druga sprawa trafiła nawet do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale nic nie wskazuje na to, by miał tu nastąpić jakiś radykalny zwrot akcji. NSA prawdopodobnie podtrzyma wyroki sądów wojewódzkich. Przewidując niekorzystny dla siebie obrót sprawy, GUGiK – poprzez odpowiedzialnego za geodezję ministra (tak przynajmniej utrzymuje senator sprawozdawca) – podrzucił do Senatu nowelizację ustawy.
Jak napisano w uzasadnieniu, obecne brzmienie tego przepisu w części odnoszącej się do klauzulowania jest niespójne z przepisami art. 12d ust. 2 i art. 40a ust. 1 pkt 3 oraz załącznikiem do tej ustawy (tabela nr 16 cennika w wierszach 3 i 4). Senacki projekt ma te niespójności wyeliminować, a mówiąc wprost, usankcjonować interpretację twórców nowelizacji z 12 lipca...


Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS