Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2015, Nr 3 (238) |


• Bezrobocie wśród geodetów i kartografów 2014 – coroczny raport z rynku pracy • Czy szewc może być wykonawcą prac geodezyjnych, czyli co wynika z nowelizacji art. 11 Pgik • Czy popełniliśmy błąd? Pierwsze kroki absolwentów kierunku geodezja i kartografia na rynku • Jak nie zbłądzić w chmurze – rozmowa z ...

powrót

Jerzy Leszczuk

Niwelatory Kerna klasyka gatunku

Pozostał mi sentyment do klasycznego sprzętu produkowanego przez historyczną już wytwórnię Kern. W czasach świetności firmy nie spotkałem się z jej instrumentami, choć w latach 80. z rzadka pojawiały się one w naszych przedsiębiorstwach, a w latach 90. można je było kupić z drugiej ręki. Sprzęt Kerna nie jest obecnie u nas serwisowany i kupno do celów użytkowych wiąże się z pewnym ryzykiem.

Firma Kern powstała w 1819 roku pod nazwą „Maszyny dla sklepów Jakub Kern” w małej miejscowoś­ci Aarau (konton Aargau, Szwajcaria) i początkowo wytwarzała głównie instrumenty oraz inne urządzenia dla sklepów. Około 1860 roku interes przejął syn założyciela (mniej więcej wtedy zaczęła się również produkcja sprzętu na potrzeby geodezji), a potem wnuk Walter Kern (ur. 1888 r.).

Reputacja Kerna wzrosła, kiedy to do interesu dołączył Henrich (Henri) Wild, który w roku 1930 opuścił założoną przez siebie firmę Wild w Heerbrugg. Jego patenty i pionierskie konstrukcje, takie jak teodolity DK1, DKM1, DKM2A i DKM3, to dzisiaj już klasyka. W 1945 roku powstaje pierwszy oddział firmy w USA, a w latach 1972-76 podległe spółki w Kanadzie, Brazylii i Danii. Od początku lat 60. Kern & Co. produkowała również sprzęt dla fotogrametrii i kartografii (autografy i akcesoria). Firma opracowała własny system dla potrzeb geologii i system gromadzenia danych dla GIS-u.

Z powodu wysokich kosztów produkcji, wad produkcyjnych (w szczególności elektroniki) i niegospodarności od roku 1980 spółka zaczęła tracić udział w rynku i w efekcie została przejęta przez głównego konkurenta, czyli... Wild Heer­brugg. Na skutek kolejnych przekształceń w spółki Leitz Wild AG i wreszcie Leica Geosystems AG w roku 1991 – po 134 latach działania w sektorze geodezji – zakład produkcyjny w Aarau został zamknięty.

Skupimy się tutaj na pięciu niwelatorach Kern, tj. GKO (konstrukcja z ręcznym poziomowaniem osi celowej), GK 23 (libellowy niwelator z odwróconym obrazem), GK1 A (pionierskie zastosowanie mag­netycznego kompensatora oraz miniaturowe wymiary), GKO A (flagowa konstrukcja z przełomu lat 70. i 80. ubieg­łego wieku) oraz Kernlevel (ostatni produkt firmy). Dwa pierwsze z listy sprezentował mi jako dodatek do transakcji niejaki pan Alan, obywatel Szwecji. Niwelatory służyły mu jako eksponaty i nie był zainteresowany ich renowacją, tym bardziej że nie jest geodetą. GKO wymagał napraw i rektyfikacji, które były w zasięgu moich umiejętności. GK1 A to tylko eksponat – w okularze brak obrazu, usunięta libella sferyczna, ale za to w komplecie reduktor do łączenia niwelatorów Kerna z konwencjonalną spodarką (Kern ma jedyne w swoim rodzaju spodarki – patent firmy). GKO A kupiony wraz z niekompletnym statywem Kerna wydawał się sprawny (naklejka z datą atestacji mog­łaby na to wskazywać), podobnie jak Kernlevel...


Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS