Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2015, Nr 2 (237) |


• Geodezja morska – a co to takiego? • W cyklu „Poczet Profesorów PW” prof. Aleksander Skórczyński, specjalista w zakresie rachunku wyrównawczego oraz geodezyjnych pomiarów szczegółowych • Samorząd zawodowy szansą dla geodezji – przekonuje Bogdan Grzechnik • Sędzia Magdalena Durzyńska opisuje ...

powrót

Paweł Drwal

Czechy: w kierunku geomatyki i GIS

Studenci AGH przedstawiają możliwości kształcenia i perspektywy zawodowe za granicą (5)

Praktyki czeskich uczniów w Nečtinach, kraj pilzneński (Fot. Střední Průmyslová Škola Zeměměřická, Praha)
Praktyki czeskich uczniów w Nečtinach, kraj pilzneński (Fot. Střední Průmyslová Škola Zeměměřická, Praha)
Republika Czeska to państwo o gospodarce uznawanej za najstabilniejszą spośród krajów postsocjalistycznych, z PKB (dane z 2013 r.) w przeliczeniu na mieszkańca wynoszącym 18 871 dol., sporo wyższym niż Polska (13 435 dol.). Studenci i absolwenci czes­kich uczelni geodezyjnych swoją szansę w kraju dostrzegają w szybko rozwijającej się geomatyce i systemach informacji geograficznej.

Naukę profesji geodety na terenie Czech oferują średnie szkoły techniczne oraz średnie szkoły zawodowe, a także wyższe szkoły zawodowe i uczelnie wyższe. Nauka w średnich szkołach technicznych trwa 4 lata, kończąc się egzaminem będącym odpowiednikiem polskiej matury (maturitni zkous­ka), a w szkołach zawodowych – 2 lub 3 lata. Do średnich szkół zawodowych kształcących geodetów zaliczane są m.in. tak zwane przemysłowe szkoły średnie (střední průmyslová škola zeměměřická). Nauka w nich trwa 3 lata i kończy się uzyskaniem certyfikatu praktyki (výuč­ny list). Absolwent takiej szkoły aplikujący na studia wyższe musi ukończyć dodatkowo 2-letni (lub skrócony) techniczny cykl uzupełniający w szkole średniej, który pozwala na zdanie wspomnianego wcześniej odpowiednika polskiego egzaminu maturalnego. Następnie trzeba zdać egzamin wstępny na studia, o którego formie decyduje każda uczelnia we własnym zakresie.

Dla tych, którzy wybiorą dalszą edukację, podwoje otwiera kilka uczelni. Studia I stopnia trwają zwykle 3 lata i kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego inženýr – Ing., studia II stopnia (magisterskie) 2 lata, a ich absolwent uzyskuje tytuł magistr – Mgr. Ponadto funkcjonują tam studia III stopnia (doktoranckie), które kończą się uzyskaniem stopnia naukowego doktor – Ph.D. Podobnie jak w Polsce każdy z tytułów uzys­kuje się, broniąc pracę dyplomową. Co ciekawe, w Czechach obrona pracy magisterskiej, podobnie jak doktorskiej, jest publiczna...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS