Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2015, Nr 2 (237) |


• Geodezja morska – a co to takiego? • W cyklu „Poczet Profesorów PW” prof. Aleksander Skórczyński, specjalista w zakresie rachunku wyrównawczego oraz geodezyjnych pomiarów szczegółowych • Samorząd zawodowy szansą dla geodezji – przekonuje Bogdan Grzechnik • Sędzia Magdalena Durzyńska opisuje ...

powrót

Jerzy Królikowski

Czego oczy nie widzą

Coraz więcej krajowych firm geodezyjnych decyduje się na zakup wykrywaczy instalacji podziemnych. Tym, które chcą dołączyć do tego grona lub wymienić sprzęt na nowszy, warszawska firma Infopomiar oferuje instrument EZiCAT szwajcarskiej marki GEOMAX.

Pole zastosowań wykrywaczy w pracach geodezyjnych jest bardzo szerokie. Śledząc położenie przewodów oraz ich głębokość, możemy: aktualizować i weryfikować mapy, przewidywać możliwe kolizje przy tyczeniu instalacji (które są przecież istną zmorą krajowych projektów budowlanych), a nawet lokalizować zatory w rurach. W dużej mierze ogranicza nas tu tylko wyobraźnia. Śmiało można więc powiedzieć, że posiadanie takiego instrumentu to istotny i wcale nie drogi atut w ofercie firmy geodezyjnej.

Dostrzega to coraz więcej geodetów, gdyż – jak ocenia Hubert Soluch z Infopomiaru – około 70% nabywców wykrywaczy liniowych to w jego przypadku właśnie przedstawiciele naszej branży. Oferta tej warszawskiej firmy wzbogaciła się ostatnio o serię GEOMAX EZiCAT. Porównanie specyfikacji tego instrumentu z możliwościami wykrywaczy jeszcze sprzed kilku lat pokazuje, że ich potencjał stale rośnie, a obsługa staje się coraz prostsza i wygodniejsza.

Seria GEOMAX EZiCAT oferuje trzy tryby pracy. Dwa pierwsze są tzw. pasywne. Oznacza to, że wymagają jedynie użycia wykrywacza. W trybie Radio instrument rejestruje fale emitowane przez okoliczne nadajniki radiowe i odbijane od instalacji podziemnych. W ten sposób można lokalizować metalowe przewody znajdujące się na głębokości do 2 metrów. Oczywiście warto pamiętać, że EZiCAT i inne instrumenty tej klasy to nie wykrywacze metali. Nie wskażą więc np. włazów, ale zasygnalizują jedynie obiekty o długości powyżej 70 m...


Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS