Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2015, Nr 1 (236) |


• Plusy i minusy 2014 – doroczne podsumowanie wydarzeń w branży • Uwierzytelnianie na cenzurowanym – Jarosław Formalewicz o wyroku WSA w Lublinie • Ile państwa w geodezji? – problemy prawne i organizacyjne katastru w świetle regulacji prawnych z 2014 r. • Pomysły Bogdana Grzechnika na poprawę stanu polskiej ...

powrót

Jerzy Królikowski

Wszystko płynie

Znany aforyzm Heraklita z Efezu trafnie opisuje wyzwania stojące przed geodetami przy obsłudze powstającego na warszawskiej Woli kompleksu Warsaw Spire.

Ta konstrukcja jest wyjątkowa pod wieloma względami. Po pierwsze, będzie to najwyższy biurowiec w Warszawie. Środkowy budynek A wraz z iglicą ma mierzyć 220 metrów (Pałac Kultury jest tylko o 17 m wyższy). Wysokość sąsiadujących budynków B i C (już gotowych) to „zaledwie” 55 metrów. Kolejne „naj” to ściana szczelinowa. Wykopano ją na głębokość 55 metrów, co czyni ją najgłębszym tego typu obiektem w kraju. Jej powstanie wymagało użycia aż 21 tys. metrów sześciennych betonu, co przekłada się na 2,4 tys. betoniarek! Już na pierwszy rzut oka widać, że wyjątkowy jest także sam projekt kompleksu opracowany w belgijskiej pracowni Jas­pers & Eyers Partners. Nadanie budynkowi A specyficznego kształtu klepsydry sprawia, że tylko dwie z 49 kondygnacji mają taki sam kształt.

Lwia część prac geodezyjnych przy tej efektownej konstrukcji przypadła Warszawskiemu Przedsiębiorstwu Geodezyjnemu. WPG realizuje wszystkie czynności geodezyjne będące w gestii inwestora, w tym monitoring przemieszczeń, a także sprawowanie nadzoru i kontroli nad firmami geodezyjnymi zatrudnionymi przez podwykonawców. Choć spółka ma 65-letnie doświadczenie w tego typu pracach (niedawno pracowała m.in. na niższym o 20 metrów wieżowcu Złota 44, nazywanym także „Żaglem Libeskinda”), Warsaw Spire na pewno zaliczy do swoich najbardziej nietypowych projektów.
Jego wyjątkowość związana jest przede wszystkim z koniecznością wdrożenia złożonego systemu monitoringu przemieszczeń. Pierwszym czynnikiem, który to wymusił, jest skomplikowana budowa geologiczna. Akurat w bezpośredniej okolicy Warsaw Spire przebiega granica między osadami torfowymi i piaskowymi. W pobliżu znajduje się także stare koryto rzeczne, a do tego zwierciadło wód gruntowych jest stosunkowo płytko. Istniało więc spore ryzyko, że w trakcie budowy teren zacznie płatać różne figle, takie jak występowanie kurzawek. O tym, że obawy te nie były bezzasadne, przekonali się zresztą budowniczowie metra przy pobliskim Rondzie Daszyńskiego. W 2012 r. dwukrotnie wybiła na tym skrzyżowaniu spod ziemi piana używana przy drążeniu tuneli, co spowodowało podmycie torowiska tramwajowego oraz jezdni wzdłuż ul. Towarowej...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY – do nabycia w prenumeracie

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama