Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2015, Nr 1 (236) |


• Plusy i minusy 2014 – doroczne podsumowanie wydarzeń w branży • Uwierzytelnianie na cenzurowanym – Jarosław Formalewicz o wyroku WSA w Lublinie • Ile państwa w geodezji? – problemy prawne i organizacyjne katastru w świetle regulacji prawnych z 2014 r. • Pomysły Bogdana Grzechnika na poprawę stanu polskiej ...

powrót

Józef Beluch

Wyrównanie ścisłe i już!

Uwagi i propozycje dotyczące pomiarowej osnowy sytuacyjnej w świetle standardów

W treści standardów nie są konsekwentnie przestrzegane zawarte w nich samych jednoznaczne postanowienia dotyczące tego, że pomiarowa osnowa sytuacyjna jest siecią jednorzędową, obserwacje wyrównywane są w sposób ścisły, a miarą dokładności wyznaczenia punktów pomiarowej osnowy sytuacyjnej są średnie błędy położenia liczone przy założeniu bezbłędności punktów nawiązania.

Standardy techniczne [rozporządzenie z 9 listopada 2011 r. ws. standardów technicznych...], na które powołuję się w tytule, to opracowanie długo oczekiwane i potrzebne dla praktyki geodezyjnej. Niecierpliwość spowodowana była przede wszystkim tym, że dotychczas obowiązujące standardy wydawane w formie instrukcji i wytycznych technicznych z przyczyn naturalnych nie uwzględniały postępu, jaki dokonał się: w technice pomiarowej i obliczeniowej, opracowaniach graficznych, archiwizacji oraz dystrybucji geoinformacji. Mimo dostrzeganych przeze mnie wielu błędów wyrażam uznanie dla autorów opracowujących cytowane standardy za ich nowatorską redakcję i koncepcję przedstawiania problemów ujętych w przepisy prawne. Niezależnie od pozytywnej oceny chciałbym jednak przedstawić uwagi o charakterze dyskusyjnym, jakie nasunęły mi się przy czytaniu tekstu standardów [rozporządzenie z 9 listopada 2011 r. ws. standardów technicznych...]. Uwagi te, a także i moje propozycje zmian ograniczam do problematyki pomiarowej osnowy sytuacyjnej. W tym zakresie standardy zawierają jednoznaczne postanowienia:
• pomiarowa osnowa sytuacyjna jest siecią jednorzędową,
• obserwacje wyrównywane są w sposób ścisły,
• miarą dokładności wyznaczenia punktów pomiarowej osnowy sytuacyjnej są średnie błędy położenia liczone przy założeniu bezbłędności wyznaczenia punktów nawiązania.

Według mnie wyżej podane postanowienia nie są konsekwentnie przestrzegane w treści standardów. Dostrzegam to np. w § 33, ust. 3, pkt 4, gdzie podano, że stanowiskami instrumentu oraz punktami nawiązania w pomiarach sytuacyjnych metodą biegunową mogą być między innymi: „punkty terenowe, których położenie zostało określone z dokładnością, o której mowa w § 16, ust. 2, w nawiązaniu do co najmniej dwóch punktów poziomej osnowy geodezyjnej”. Co do wymaganej dokładności – zgoda, ale co do wymaganych warunków nawiązania – nie. Przestrzeganie tych warunków bardzo utrudniałoby stosowanie metody biegunowej, gdyż nasycenie terenu punktami poziomej osnowy geodezyjnej (zdefiniowanej w rozporządzeniu z 14 lutego 2014 ws. osnów geodezyjnych...) jest stosunkowo nieduże i może być nierównomierne, szczególnie wówczas, gdy pozioma osnowa geodezyjna zakładana jest w formie sieci poligonowej [rozporządzenie z 14 lutego 2014 ws. osnów geodezyjnych...]. Uważam, że wystarczającym rozwiązaniem jest włączenie stanowisk instrumentu do struktury osnowy pomiarowej poprzez wyznaczenie ich z wykorzystaniem obserwacji nadliczbowych i potraktowanie, że jest to jedna z metod rozbudowy i zagęszczenia jednorzędowej osnowy pomiarowej. W dalszym postępowaniu wszystkie obserwacje tworzące sieć kątowo-liniową poziomej osnowy pomiarowej powinny być wyrównywane – zgodnie z przyjętą zasadą – metodą ścisłą...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY – do nabycia w prenumeracie

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama