Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2015, Nr 1 (236) |


• Plusy i minusy 2014 – doroczne podsumowanie wydarzeń w branży • Uwierzytelnianie na cenzurowanym – Jarosław Formalewicz o wyroku WSA w Lublinie • Ile państwa w geodezji? – problemy prawne i organizacyjne katastru w świetle regulacji prawnych z 2014 r. • Pomysły Bogdana Grzechnika na poprawę stanu polskiej ...

powrót

Jarosław Formalewicz

Uwierzytelnianie na cenzurowanym

Klauzulowanie dokumentów geodezyjnych ma się odbywać z urzędu, a więc nieodpłatnie. Starostwo nie ma prawa wymuszać od wykonawcy geodezyjnego składania wniosku o uwierzytelnienie – orzekł 18 grudnia 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.

Nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego – co zresztą w świet­le wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2013 r. było jej głównym celem – wprowadziła zmienione przepisy w zakresie naliczania opłat za czynności geodezyjne. W ustawie została uregulowana problematyka określania wysokości należności publiczno-prawnych (a do tej kategorii zaliczają się opłaty za udostępnienie materiałów zasobu). Dotychczasowe opłaty zryczałtowane zastąpiono rozliczeniami jednostkowymi za faktycznie wykorzystane materiały zasobu, przy czym wykonawca pracy obecnie wnosi opłatę w momencie udostępnienia zamówionych materiałów, a nie – jak miało to miejsce uprzednio – dopiero po zakończeniu pracy. Szczegółowe zasady obliczania opłat oraz stawki podstawowe zostały określone w załączniku do ustawy. Praktyka jednakże dowiodła, że istnieją poważne rozbieżności w interpretacji nowych przepisów. Jedną z takich kontrowersji 18 grudnia 2014 r. rozstrzygnął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w sprawie sygn. III SAB/Lu 74/14.

Główny Urząd Geodezji i Kartografii twierdził (i zapewne twierdzi nadal), czemu dał wyraz w wielu przeprowadzonych przez siebie szkoleniach, że dokumentacja techniczna (najogólniej mówiąc – mapy) sporządzona przez wykonawców prac geodezyjnych lub prac kartograficznych na rzecz swoich zleceniodawców winna być opatrywana klauzulami urzędowymi w trybie tzw. uwierzytelniania. Starostowie, wykonując zalecenia GUGiK, powszechnie odmawiali opatrywania takiej dokumentacji klauzulami urzędowymi. Argumentacja była taka, że w tym celu wymagany jest odrębny wniosek o uwierzytelnienie, co wiąże się jednocześnie z poniesieniem odpowiedniej (niemałej) opłaty.

Sprawa zawisła przed WSA w Lublinie dotyczyła właśnie takiej sytuacji. Starosta biłgorajski nie opatrzył z urzędu sporządzonych przez geodetę (członka Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego) „map z projektem podziału nieruchomoś­ci” odpowiednimi klauzulami urzędowymi, uzależniając tę czynność od złożenia wniosku o uwierzytelnienie. Z uwagi na to, że w świetle przepisu art. 12b ust. 5 Pgik organ pozostawał w bezczynnoś­ci, zgodnie z obowiązującą procedurą wezwano starostę do usunięcia naruszenia prawa, a ponieważ organ podtrzymał swoje stanowisko, ostatecznie została złożona skarga do WSA...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY – do nabycia w prenumeracie

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS