Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2014, Nr 12 (235) |


• Doraźnie czy dogłębnie? – listopadowe posiedzenie Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej • Rada na ratunek – zamiast artykułu wstępnego • Krok do przodu, dwa do tyłu – Waldemar Izdebski analizuje projekty nowych rozporządzeń ws. bazy danych GESUT, BDOT i mapy zasadniczej • Ceny usług geodezyjnych ...

powrót

Anna Wardziak

Pozorny problem nadprodukcji?

Należy cieszyć się z dużego zainteresowania kandydatów, dążąc jednocześnie do poszerzenia obszarów zatrudnienia dla absolwentów – twierdzą przedstawiciele uczelni kształcących na kierunku geodezja i kartografia.

fot. Damian Czekaj
fot. Damian Czekaj
Uczestnicy III Forum pod hasłem „Nowe wyzwania w kształceniu i doskonaleniu zawodowym geodetów i kartografów” (Paprotnia k. Sochaczewa, 23-24 października) debatowali w nowej, motywującej do dyskusji formule organizacyjnej. Podczas siedmiu panelowych sesji tematycznych przedstawiciele wyższych uczelni, pracodawców, administracji publicznej, a także organizacji pozarządowych wymieniali doświadczenia i opinie. W toku dyskusji zgłoszono kilkanaście ogólnych wniosków, wyrażając konieczność podjęcia konkretnych działań. (...)

Postulowano konieczność zwiększenia liczby godzin praktyk realizowanych przez uczelnie oraz dostosowania ich zakresu merytorycznego i organizacji do wymagań wynikających z przepisów dotyczących uprawnień zawodowych z trzech „zderegulowanych” zakresów (pomiary podstawowe, redakcja map oraz fotogrametria i teledetekcja). Od dawna mówi się też o zacieś­nieniu współpracy między uczelniami i pracodawcami w zakresie praktyk zawodowych (w postaci umów partnerskich) i projektów naukowych (umowy konsorcjum). Zwracano uwagę, że problem praktyk i staży zawodowych dla studentów wymaga systemowego rozwiązania (np. poprzez projekt systemowy zgłoszony do listy indykatywnej dla geodezji i kartografii). Przekonywano, że takie podejście powinno przyczynić się do rozwiązania problemów finansowych oraz zunifikowania zasady realizacji praktyk, a także przetestowania (w ramach pilotażu) zaproponowanych rozwiązań i zdefiniowania rozwiązań stałych....


Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY (dostępne w prenumeracie)

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS