Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2014, Nr 12 (235) |


• Doraźnie czy dogłębnie? – listopadowe posiedzenie Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej • Rada na ratunek – zamiast artykułu wstępnego • Krok do przodu, dwa do tyłu – Waldemar Izdebski analizuje projekty nowych rozporządzeń ws. bazy danych GESUT, BDOT i mapy zasadniczej • Ceny usług geodezyjnych ...

powrót

Agnieszka Ptak

LiDAR w wielkim mieście

Spośród wszystkich poruszanych dotąd w ramach Szkoły Interpretacji tematów z zakresu lotniczego skanowania laserowego niewiele dotyczyło zagadnień społeczno-gospodarczych. Nie oznacza to oczywiście, że skaning takiego potencjału nie ma. Szerokie zastosowanie odnajdziemy dla niego np. w miastach.

Najbardziej atrakcyjną formą wykorzystania danych LiDAR dla miast jest stworzenie modelu 3D. Już przy gęstości chmury 4-6 pkt/m2 możliwe jest uzyskanie poziomu szczegółowości LoD2 (Level of De­tail), czyli uproszczonych kształtów dachów. Oczywiście im gęściej, tym lepiej są odwzorowane. Modele 3D i symulacje ułatwiają ocenę wpływu na ład przestrzenny i krajobraz miejski, a przez to podejmowanie decyzji dotyczącej przyjętej koncepcji czy planu zagospodarowania (zabudowa, zieleń miejska). Zwłaszcza w sytuacjach spornych.

Technologię tę można było na przykład wykorzystać do rozwiązania sporu dotyczącego planowanej wysokości po renowacji słynnego krakowskiego „szkieletora” (spółka Trei­Morfa – 102,5 m kontra ekolog Mariusz Waszkiewicz – 35 m). Szkoda też, że nikt nie przeprowadził wizualizacji wpływu na krajobraz tego miasta cent­rum handlowego „Bonarka”, a szczególnie jego pstrokatego komina. Mając dostęp do cyfrowych zasobów 3D, możemy wreszcie zacząć dbać o ład w przestrzeni, w której żyjemy i w której żyć będą przyszłe pokolenia.

Bogactwo zastosowań danych 3D pozwala inaczej spojrzeć na wizualizację danych GIS (kartogramy 3D), zarządzanie kryzysowe, analizy potencjału solarnego dla instalacji kolektorów (rys.). Umożliwia ocenę widocznoś­ci, symulację hałasu, okreś­lenie nachylenia dachów, inspekcję termograficzną czy prezentacje zabytków i promocję miasta poprzez wirtualne wycieczki i geoportale.

Tradycyjnie już stosując model różnicowy (tym razem NMPT), możemy śledzić zmiany nie tylko w zabudowie (powstanie nowych obiektów, zmiany w obecnych bryłach, usunięcie budynku), ale również w roślinności (ścięcie drzewa, przyrosty)...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY (dostępne w prenumeracie)

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS