Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2014, Nr 12 (235) |


• Doraźnie czy dogłębnie? – listopadowe posiedzenie Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej • Rada na ratunek – zamiast artykułu wstępnego • Krok do przodu, dwa do tyłu – Waldemar Izdebski analizuje projekty nowych rozporządzeń ws. bazy danych GESUT, BDOT i mapy zasadniczej • Ceny usług geodezyjnych ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Rada na ratunek

Państwo od lat stoi na straży naszego zawodu. Nad wykonawcami z tros­ką pochylają się tysiące pracowników administracji i pilnują, by jeden z drugim czasem nie zrobił sobie krzywdy. Służy temu cały biurokratyczny system: od nadawania uprawnień zawodowych, przez kontrole w PODGiK, po licencje i system kar.

W tej sytuacji geodecie wprawdzie trudno popełnić błąd, ale i nie sposób normalnie pracować. Jednocześ­nie to samo państwo nie widzi, jak bardzo spauperyzowało zawód, że obywatele tracą do geodetów szacunek i zaufanie, a miliony złotych pożerają projekty informatyczne, których efektów nie ma i nie będzie.

Ale zacznijmy od początku. Półtora roku temu Trybunał Konstytucyjny zakwestionował konstytucyjność pewnych zapisów Pgik i dał na ich poprawienie 12 miesięcy. Następnie GUGiK opracował tezy do nowelizacji ustawy, znacznie wykraczające poza rekomendacje TK, i przedstawił je do konsultacji społecznych. Konsultacje jak zwykle były tylko farsą, ale nie ma czego żałować, bo i tak wersja ustawy przekazana do Sejmu rozmijała się z tezami. Czas naglił, więc parlament pospiesznie przyjął podsunięte rozwiązania, poprawiając jeszcze w ostatniej chwili pod naciskiem wykonawców niektóre zapisy. Ustawa weszła w życie 12 lipca bez żadnego vacatio legis. W PODGiK-ach nastały sądne dni, bo nowe przepisy nijak się mają do rzeczywistości i nie rozwiązują dotychczasowych problemów, stwarzając za to wiele nowych. Zmiana trybu pobierania opłat (teraz tylko z góry) i przechodząca ludzkie pojęcie biurokracja w połączeniu z niepełną informatyzacją zasobu spowodowały utrudnienia i opóźnienia na i tak gorącej już linii wykonawstwo – administracja...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY (dostępne w prenumeracie)

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS