Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2014, Nr 12 (235) |


• Doraźnie czy dogłębnie? – listopadowe posiedzenie Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej • Rada na ratunek – zamiast artykułu wstępnego • Krok do przodu, dwa do tyłu – Waldemar Izdebski analizuje projekty nowych rozporządzeń ws. bazy danych GESUT, BDOT i mapy zasadniczej • Ceny usług geodezyjnych ...

powrót

Jerzy Królikowski

Doraźnie czy dogłębnie?

Kolejne zmiany w prawie geodezyjnym to już tylko kwestia czasu. Publiczną dyskusję na temat ich zakresu oraz tempa wprowadzania zainicjowano na listopadowym posiedzeniu Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej.

Obrady (Warszawa, 21 listopada) rozpoczęli główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski oraz Witold Radzio, radca w GUGiK. Przedstawiając zakres zmian wprowadzonych nowelizacją Pgik z 12 lipca, przekonywali, że wiele zarzutów wobec tej ustawy (niekonstytucyjność czy wzrost opłat oraz biurokracji w ODGiK-ach) jest niesłusznych. Argumentacja w dużej mierze nawiązywała do listu GGK do posła Józefa Rackiego (patrz s. 4), nie będziemy więc jej tu cytować. Warto jednak przytoczyć zaprezentowane na posiedzeniu Rady wyliczenia WINGiK-ów, wg których po 12 lipca tylko 5 ośrodków tymczasowo zaprzestało obsługi interesantów, z kolei 14 nie było w stanie wystawić dokumentów obliczenia opłaty, a 29 – licencji. – Generalnie nowelizacja nie zaburzyła więc ciągłości pracy ODGiK-ów – argumentował GGK.

Ale większość członków Rady ma o nowych przepisach znacznie bardziej krytyczne zdanie. Były prezes SGP Krzysztof Cisek pytał retorycznie, skoro jest tak dobrze, to dlaczego geodeci wyszli we wrześniu na ulice. Prezes Polskiej Geodezji Komercyjnej Waldemar Klocek podkreślał z kolei, że nowe przepisy nie rozwiązały praktycznie żadnego palącego problemu naszej branży: cennik dalej jest interpretowany na różne sposoby, geodeci wciąż muszą kupować aplikacje działające w danym ODGiK-u, wiele do życzenia pozostawia także tempo obsługi interesantów. – Na 47 ośrodków, z którymi mieliśmy ostatnio kontakt, żaden nie przekazał nam materiałów w ustawowym terminie – mówił prezes PGK...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY (dostępne w prenumeracie)

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS