Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2014, Nr 11 (234) |


• Jak prysł satelitarny sen, czyli dlaczego SCOR nie stało się dumą polskiej geodezji • W cyklu „Poczet Profesorów PW” prof. Aleksandra Bujakiewicz, specjalistka w dziedzinie fotogrametrii • Bałagan prawny w nieruchomościach barierą w rozwoju – pisze Bogdan Grzechnik • Rolę geodezji w kształtowaniu ...

powrót

Agnieszka Ptak

Na tropie olbrzyma

Lotnicze skanowanie laserowe – Szkoła Interpretacji, część 9.

fot. MGGP Aero
fot. MGGP Aero
W naszych dotychczasowych analizach prowadzonych w ramach Szkoły Interpretacji zaczynaliśmy od mikroskali, szukając małych form wskazujących na niegdysiejszą działalność człowieka (kopalnia krzemienia, zabytkowe mielerze). Tym razem poszukamy czegoś większego, dużo większego, śladów bezdusznego i zimnego olbrzyma – lądolodu. Posłużymy się w tym celu lidarowym NMT, który ujawnia wiele interesujących faktów na temat historii.

Przenieśmy się na styk trzech mezoregionów wyznaczonych przez prof. Jerzego Kondrackiego: Wysoczyzny Polanowskiej, Pojezierza Drawskiego i Pojezierza Bytowskiego. Geomorfologicznie jest to podstrefa wewnętrznej moreny kemowej. Badany obszar ma charakter młodoglacjalny. Mówimy tu o pozostałościach po fazie pomorskiej ostatniego zlodowacenia – bałtyckiego.

Na pierwszy rzut oka możemy dostrzec dolinę Radwi (A), która jest częścią Pradoliny Pomorskiej. Pradoliny powstawały u czoła lądolodu, odprowadzając wzdłuż niego wody zarówno z topniejącego lodowca, jak i te z rzek płynących z przeciwnej strony (z południa), napotykających na swojej drodze ogromną barierę. W samej dolinie wyraźnie zaznacza się kilka teras, w tym terasa nadzalewowa (a-I) wznosząca się ok. 10 met­rów ponad dno oraz wyżej położona terasa sandrowa (a-II). Co ciekawe, na tej pierwszej, w obrębie doliny rzeki Drężnianki, możemy dostrzec wyraźnie zarysowaną dolinę „zawieszoną” rzeki, która niegdyś mocno meandrowała (B). Na wschód od tego miejsca, po drugiej stronie, głęboką rynną wcina się kolejna pozostałość po drążących wodach lądolodu (C). Często takie rynny pozostawały zamknięte, tworząc charakterystyczne dla rzeźby polodowcowej jeziora rynnowe. Z nowszych form możemy wymienić relatywnie świeże formy eoliczne – piaski wydmowe (D) oraz liczne wąwozy i dolinki denudacyjne (E), ostro rozcinające strome krawędzie wysoczyzn, które są wynikiem procesów zachodzących na odsłoniętych już przez lądolód, a jeszcze niepokrytych roślinnością stokach. O ich młodszym wieku świadczy wyrazistość krawędzi...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY (dostępne w prenumeracie)

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS