Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2014, Nr 11 (234) |


• Jak prysł satelitarny sen, czyli dlaczego SCOR nie stało się dumą polskiej geodezji • W cyklu „Poczet Profesorów PW” prof. Aleksandra Bujakiewicz, specjalistka w dziedzinie fotogrametrii • Bałagan prawny w nieruchomościach barierą w rozwoju – pisze Bogdan Grzechnik • Rolę geodezji w kształtowaniu ...

powrót

Bogdan Grzechnik

Bałagan prawny w nieruchomościach barierą w rozwoju

25 lat to może trochę za mało, aby posprzątać po poprzednim systemie, ale trzeba mieć przynajmniej program naprawy i konsekwentnie go realizować. Konieczne jest więc uświadomienie decydentom, że daleko jeszcze do doskonałości i że bez odpowiednich środków i standardów można tylko niezdarnie łatać dziury i czekać, aż zrobią się następne.

Niestety (a może „stety”), zagadnienie to jest ściśle związane z naszym zawodem. Mamy więc ogromny wpływ na porządkowanie stanu prawnego nieruchomości. Jako że zajmuję się tymi problemami od wielu lat, w poprzednich artykułach wielokrotnie o nich wspominałem, ale jednostkowo. Tym razem omawiam je kompleksowo, uwzględniając konsekwencje zaniechań zarówno dla społeczeństwa, jak i dla rozwoju państwa. Wymieniam pozytywy (ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich 25 lat) i zwracam uwagę na sprawy, które cały czas są zaniedbywane i pomijane w bieżącej działalności. Ale przejdźmy do konkretów.

Z punktu widzenia nas, geodetów, najważniejsze jest określenie parametrów technicznych nieruchomości. W pierwszej kolejności „granic nieruchomości”, czyli granic, do których sięga prawo własności, a więc ustalonych według stanu prawnego (nie granic: władania, użytkowania, ewidencyjnych czy jakichkolwiek innych). O granicach pisałem we wrześniowym GEODECIE, nie będę się więc powtarzał. Inne parametry to: powierzchnia, oznaczenie, rodzaj zabudowy. Sprawa granic jest jednak najbardziej zaniedbana i dalej nic w tym zakresie się nie dzieje, o czym w dalszej częś­ci artykułu.

Kolejna kwestia to ustalenie aktualnego właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości na podstawie wiarygodnych tytułów własności (m.in. akty notarialne, postanowienia sądowe, decyzje administracyjne, np. akty własnoś­ci ziemi). Jeśli dla danej nieruchomoś­ci założono księgę wieczystą, to – jak wiadomo – wszystkie tytuły własności znajdują się w zbiorach dokumentów tej księgi i dla udokumentowania własności wys­tarczy odpis z KW. Ale, niestety, do tej pory nie ma obowiązku założenia ksiąg wieczystych dla wszystkich nieruchomości w Polsce i jest to jedno z szeregu zaniedbań naszych władz.

W Polsce, jak wiadomo, prowadzone są dwa rejestry publiczne dotyczące nieruchomości: ewidencja gruntów i budynków (dla całego obszaru kraju) i księgi wieczyste (dla około 70% nieruchomości). Uporządkowany stan prawny byłby wówczas, gdyby zapisy w obu rejestrach były zgodne. Niestety, w wielu przypadkach są tam dane rozbieżne…

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY (dostępne w prenumeracie)

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS