Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2014, Nr 10 (233) |


• Pikieta pod Sejmem, czyli pierwszy protest geodetów w III RP • O tym, dlaczego geodeci wyszli na ulicę, rozmawiamy z Leszkiem Piszczkiem, współorganizatorem protestu • Wielka feta w Sejmie, czyli jak świętowano 25-lecie ustawy Pgik • W cyklu „Poczet Profesorów PW” prof. Piotr Skłodowski, autorytet w dziedzinie ...

powrót

Katarzyna Pogorzelec

Fińskie horyzonty

Studenci AGH przedstawiają możliwości kształcenia i perspektywy zawodowe za granicą (2)

fot. Fiński Instytut Geodezyjny (www.fgi.fi)
fot. Fiński Instytut Geodezyjny (www.fgi.fi)
Mimo bliskiego położenia geograficznego pod wieloma względami Finlandia znacznie różni się od naszego kraju. Kojarzymy ją zazwyczaj z saunami, białymi nocami i niewielką ilością słońca zimą, a także z wysokim poziomem rozwoju gospodarczego i standardem życia. Jeśli chodzi o geodezję, to – co może wydać się zaskakujące – tylko jedna uczelnia w tym kraju kształci przyszłych geodetów, a co roku studia w tym zakresie rozpoczyna zaledwie około 20 osób.

W Finlandii funkcjonują szkoły zawodowe (vocational school), które są odpowiednikami polskich techników geodezyjnych. Nauka w nich trwa trzy lata i kończy się uzyskaniem dyplomu kartografa. Niestety, wykształcenie na tym poziomie nie daje zbyt dużych perspektyw, dlatego ponad 90% młodych Finów podejmuje studia wyższe w celu zdobycia lepszych kwalifikacji zawodowych.

Przyszłych geodetów kształci w tym kraju tylko jedna uczelnia, jest to pub­liczny Uniwersytet Techniczny Aalto w Espoo (Aalto-yliopisto Insinooritieteiden korkeakoulu). Przyszli adepci sztuki geodezyjnej studiują na Wydziale Nieruchomoś­ci, Planowania i Geoinformatyki. Studia, tak jak u nas, są trzystopniowe. Edukację na pierwszym poziomie można ukończyć po trzech latach z tytułem inżyniera (Bachelor of Science in Technology), by następnie podjąć studia drugiego stopnia. Te z kolei trwają dwa lata i kończą się uzyskaniem tytułu magistra (Master of Science in Technology). Student może wybrać jedną z dwóch specjalności: geomatyka lub zarządzanie nieruchomościami...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama