Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2014, Nr 10 (233) |


• Pikieta pod Sejmem, czyli pierwszy protest geodetów w III RP • O tym, dlaczego geodeci wyszli na ulicę, rozmawiamy z Leszkiem Piszczkiem, współorganizatorem protestu • Wielka feta w Sejmie, czyli jak świętowano 25-lecie ustawy Pgik • W cyklu „Poczet Profesorów PW” prof. Piotr Skłodowski, autorytet w dziedzinie ...

powrót

Monika Daroch, Paweł Wiącek, Radosław Zajdel

Studenci mierzą Tatry

W ramach akcji „Lato 2014” członkowie Koła Naukowego Geodetów „Dahlta” działającego przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zorganizowali dwa obozy tatrzańskie obejmujące trzy obiekty: masyw Mnicha, Jaskinię Mylną i Dolinę Gąsienicową.

fot. Ewa Trzebuniak
fot. Ewa Trzebuniak
Obozy tatrzańskie to jedne z najstarszych projektów naukowych prowadzonych przez krakowskich studentów geodezji. Historia ich organizacji oraz współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym sięga inwentaryzacji Jaskini Czarnej w latach 1972-73. Od tamtej pory tego typu przedsięwzięcia organizowane są regularnie. Opracowano m.in. dokładne modele stożków piargowych, badano głębokość jezior, sprawdzano stan konstrukcji inżynierskich. Przez dziesiątki lat udało się stworzyć operaty niejednokrotnie wykorzystywane przez stowarzyszenia i jednostki badawcze.

Głównym założeniem pierwszego z tegorocznych obozów (24-30 sierpnia) było wykonanie pomiarów umożliwiających stworzenie numerycznego modelu terenu masywu Mnicha (2068 m n.p.m.) oraz przedstawienie go w trzech wymiarach. Zaplanowano wykonanie pomiarów satelitarnych (statyczne sesje pomiarowe), klasycznych pomiarów tachimetrycznych, skanowania laserowego z wykorzystaniem tachimetru skanującego oraz nalotów fotogrametrycznych.

Oficjalne rozpoczęcie obozu miało miejsce w Ośrodku Straży Granicznej w Palenicy Białczańskiej, gdzie omówiono zadania i sprawdzono sprzęt. Niestety, już na wstępie okazało się, że wykonanie wcześ­niej założonego planu będzie zagrożone, gdyż współpracy odmówił jeden z odbiorników satelitarnych. W tej sytuacji, mimo że następny dzień miał być przeznaczony jedynie na oswojenie się z wysokościami sięgającymi 2000 m n.p.m, w góry zabrano odbiorniki GNSS oraz tachimetr. Zgodnie z nowym harmonogramem wykonano wywiad terenowy, podczas którego zastabilizowano 4 (z 5 planowanych) punkty osnowy pomiarowej oraz wykonano pierwsze statyczne pomiary za pomocą dwóch odbiorników satelitarnych LeicaGNSS 1200. Był to jeden z elementów prac nad nowo powstałą zintegrowaną siecią pomiarową. Ustalono miejsca odpowiednie do startów i lądowań dronów, wykonano 4 półtoragodzinne statyczne sesje GNSS, a przy użyciu tachimetru skanującego Leica Nova MS50 pomierzono fragment osnowy oraz wykonano skany północno-wschodniej ściany Mnicha z dwóch stanowisk...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama