Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2014, Nr 10 (233) |


• Pikieta pod Sejmem, czyli pierwszy protest geodetów w III RP • O tym, dlaczego geodeci wyszli na ulicę, rozmawiamy z Leszkiem Piszczkiem, współorganizatorem protestu • Wielka feta w Sejmie, czyli jak świętowano 25-lecie ustawy Pgik • W cyklu „Poczet Profesorów PW” prof. Piotr Skłodowski, autorytet w dziedzinie ...

powrót

Marlena Jankowska

Twardy orzech GESUT

Obowiązek dokonywania przez geodetę uzgodnień branżowych w związku z tworzeniem map do celów projektowych – uwagi w świetle nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego

Stworzenie bazy GESUT, do której zapewni się dostęp za pomocą usług sieciowych, ma połączyć możliwości technologiczne i od dawna zgłaszane potrzeby geodetów. Problem w tym, że u nas prawo geodezyjne sobie, a praktyka sobie.

• Założenia nowelizacji

W uzasadnieniu do nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego [ustawa z 5 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, DzU z 2014 r., poz. 897, obowiązuje od 12 lipca 2014 r.] przyjęto, że wprowadzi ona „rozwiązania prawne, które wyeliminują zbędne bariery w procesie inwestycyjnym dotyczącym sieci uzbrojenia terenu”. Dalej w tym samym uzasadnieniu wskazano, że „zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane ciężar odpowiedzialności za prawidłowe i bezkolizyjne usytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu spoczywa na projektantach tych sieci. Proponowane przepisy mają na celu ułatwienie projektantowi udźwignięcia tego ciężaru” [podkreślenie MJ]. W dokumencie tym zwrócono uwagę także na to, że dotychczasowa ustawa nie była dopasowana do otoczenia prawnego i nie uwzględniała postępu technologicznego, jaki dokonał się w geodezji i kartografii w ostatnich latach. Niniejszy artykuł ma na celu ukazanie przede wszystkim tego, jak zmiany w przepisach prawa wpłyną na zakres obowiązków geodety tworzącego mapy do celów projektowych.

• Dotychczasowa praktyka

Mapę do celów projektowych sporządza geodeta zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie [DzU z 1995 r. nr 25, poz. 133, dalej jako rozporządzenie cgb] oraz rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego [DzU z 2011 r. nr 263, poz. 1572, dalej jako rozporządzenie o standardach]. Na podstawie § 4 rozporządzenia cgb mapa do celów projektowych sporządzana jest na zaktualizowanej przez geodetę kopii mapy zasadniczej, na którą nanosi się projekt zagospodarowania działki lub terenu, lub też – w razie braku mapy zasadniczej w odpowiedniej skali lub w razie budowy pojedynczych obiektów o prostej konstrukcji usytuowanych w granicach jednej nieruchomości – na mapie jednostkowej, przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (§ 4 ust. 2 i 3 rozporządzenia cgb). W praktyce jednak zawsze lub prawie zawsze jest to mapa zasadnicza...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY



powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama