Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2014, Nr 9 (232) |


• Wyniki ankiety nt. ustawy Pgik po miesiącu jej funkcjonowania • Czy jest w tym logika? Internetowe zgłaszanie prac w świetle nowych regulacji • Sąd jest taki jak biegli sądowi – mówią Jerzy Hajto i Krzysztof Maresch ze Stowarzyszenia Biegłych Sądowych • Granice wytrzymałości – Bogdan Grzechnik polemizuje z ...

powrót

Agnieszka Brachucy, Barbara Czesak

Niemcy: całkiem inny system kształcenia

Studenci AGH przedstawiają możliwości kształcenia i perspektywy zawodowe za granicą (1)

fot. Marcin Ziaja
fot. Marcin Ziaja
Geodezja jako dyscyplina naukowa nie jest w Niemczech popularna. Kształcenie w tym kierunku nie wzbudza większego zainteresowania, niewiele osób pracuje też w tym zawodzie. Sporo firm poszukuje geodetów, zwłaszcza w przemyśle oraz w dziale badań i rozwoju, dlatego wynagrodzenia są bardzo konkurencyjne. Jednak pracodawcy wymagają od przyszłych pracowników dobrej znajomości języka niemieckiego i angielskiego.

Republika Federalna Niemiec oferuje dwie ścieżki edukacji w geodezji. Pierwsza z nich to Ausbildung (dosłownie: wykształcenie, praktyka zawodowa) po zdanym egzaminie Mittlere Reife (odpowiednik polskiego egzaminu gimnazjalnego), który odbywa się po 10. klasie. Praktykę zawodową (Ausbildung) można odbyć w Vermessungs­amt, Vermessungs Büro lub Vermessungs Abtei­lung, uzyskując tytuł Vermessungs­techniker (technik geodeta) lub Geomatiker (specjalista od geomatyki). Obie specjalności są akredytowane przez państwo, co oznacza, że powyższe instytucje i przedsiębiorstwa otrzymały upoważnienie do nauczania. Staż ten trwa trzy lata, pierwszy rok obejmuje podstawy geodezji, a kolejne dwa lata to specjalizacja. Ausbildung odbywa się w jednost­ce, która przyjmuje praktykanta, aby go wykształcić i nauczyć tego, co jest w niej wykonywane. Każdy uczeń posiada swojego indywidualnego opiekuna, który go wszystkiego uczy. Dodatkowo praktykant uczęszcza na lekcje do Berufs­schule (w uproszczeniu odpowiednik naszej szkoły zawodowej/wieczorowej). Po ukończeniu praktyki zawodowej (Ausbildung) można rozpocząć Beamten­ausbildung. Ukończenie tej praktyki z wyróżnieniem otwiera drogę do kariery urzędnika lub na studia. Przy czym Beamtenausbildung można zrobić również po studiach.

Druga ścieżka edukacji w geodezji to studia w szkole wyższej po zdaniu matury (Abitur) w 13. klasie. Niemiecki publiczny system kształcenia oferuje dwa rodzaje szkolnictwa wyższego: Universität (czyli uniwersytet techniczny prowadzący studia przygotowujące do pracy naukowej) oraz Fachhoch­schule (czyli wyższa szkoła zawodowa oferująca studia zorientowane na zastosowania praktyczne). W zakresie geodezji 10 uczelni oferuje pierwszy rodzaj kształcenia, a 12 – drugi...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS