Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2014, Nr 9 (232) |


• Wyniki ankiety nt. ustawy Pgik po miesiącu jej funkcjonowania • Czy jest w tym logika? Internetowe zgłaszanie prac w świetle nowych regulacji • Sąd jest taki jak biegli sądowi – mówią Jerzy Hajto i Krzysztof Maresch ze Stowarzyszenia Biegłych Sądowych • Granice wytrzymałości – Bogdan Grzechnik polemizuje z ...

powrót

Anna Wardziak

Dr przed nazwiskiem

Studia doktoranckie w dyscyplinie geodezja i kartografia 2014/15

W Polsce stopień naukowy doktora w dyscyplinie geodezja i kartografia zdobywa średnio kilkanaście osób rocznie. Jest on więc z pewnością wyróżnikiem. Tytuł zawodowy magistra ze względu na swoją powszechność ulega dewaluacji. Jednak czy w naszej branży poza karierą naukową i pracą na uczelni wyższej są inne perspektywy dla osoby ze stopniem doktora?

O zrobienie doktoratu na pewno warto się pokusić, jeś­li nauka jest naszą pasją i chcemy wnieść wkład do rozwoju interesującej nas dyscypliny. Uczelnie, a także instytucje naukowe mają jednak ograniczone możliwoś­ci zatrudnienia, dlatego osoby z tytułem doktora częs­to muszą zmierzyć się z wymaganiami stawianymi przez rynek. A tu liczą się umiejętności i kompetencje kandydata, a nie wyłącznie posiadane przez niego wykształcenie.
Warto więc połączyć pracę nad doktoratem z pracą zawodową poza uczelnią. Należy jednak mieć na uwadze, że niezmiernie trudno jest podołać temu wyzwaniu. Rzetelne podejście do tematu wymaga ogromnej samodyscypliny i zdolności organizacyjnych. Ci, którzy podejmą ryzyko i osiągną cel, mogą jednak liczyć na sukces zawodowy.

Jeśli więc podejmiemy decyzję o dalszym kształceniu, warto wiedzieć, jakie mamy możliwości. Zasady przyznawania stopnia naukowego doktora w Polsce okreś­la kilkakrotnie nowelizowana ustawa z 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (DzU nr 65 z 2003 r., poz. 595). Stopień naukowy doktora nadaje się w drodze przewodu doktorskiego osobie, która posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera, lekarza lub inny równorzędny, zdała egzaminy doktorskie i obroniła rozprawę doktorską (dysertację), a także zdała egzamin z nowożytnego języka obcego. Według obowiązujących przepisów warunkiem wszczęcia przewodu doktorskiego jest minimum jedna publikacja w formie książki lub w recen­zowanym cza­so­piś­­mie naukowym o zasięgu co najmniej krajowym albo w recenzowanym sprawozdaniu z międzynarodowej konferencji naukowej. (...)

Stopień naukowy doktora nadawany jest przez wydziały szkół wyższych lub placówki naukowe, które mają do tego uprawnienia. W dyscyplinie geodezja i kartografia posiada je obecnie 8 jednostek organizacyjnych szkół wyższych, a najczęściej wybieraną ścieżką prowadzącą do uzyskania stopnia doktora są studia trzeciego stopnia...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY
Oferta studiów doktoranckich w dyscyplinie geodezja i kartografia na Geoforum.pl w dziale Edukacja

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS