Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2014, Nr 9 (232) |


• Wyniki ankiety nt. ustawy Pgik po miesiącu jej funkcjonowania • Czy jest w tym logika? Internetowe zgłaszanie prac w świetle nowych regulacji • Sąd jest taki jak biegli sądowi – mówią Jerzy Hajto i Krzysztof Maresch ze Stowarzyszenia Biegłych Sądowych • Granice wytrzymałości – Bogdan Grzechnik polemizuje z ...

powrót

Damian Czekaj

Komu w drogę, temu? mapa

Proces tworzenia map nawigacyjnych to skomplikowana i ciągła praca. Dobitnie świadczy o tym liczba zmian w bazach danych, których wprowadzanie nadzorują pracownicy łódzkiego oddziału firmy TomTom. Aby do kierowców trafiały aktualne mapy, każdego tygodnia modyfikowanych jest około 5 mln atrybutów!

• W międzynarodowej spółce

Firma TomTom – założona w 1991 roku i specjalizująca się w dostawie nawigacyjnych oraz lokalizacyjnych produktów i usług – sprzedaje swoje rozwiązania w ponad 35 krajach. Przychody spółki w 2013 r. sięgnęły 963 mln euro (spadek o 9% w porównaniu z poprzednim rokiem), a zysk netto wyniósł 20 mln euro (spadek o 59%). Największe przychody – 567 mln euro – wygenerował sektor pod nazwą produkty konsumenckie. Na wielkość tej kwoty wpływ ma m.in. sprzedaż urządzeń PND (personal navigation device), aplikacji nawigacyjnych na smartfony oraz zegarków sportowych GPS.

Przychody tego działu od kilku lat systematycznie się kurczą, co zdaniem firmy TomTom spowodowane jest rosnącą liczbą pojazdów wyposażonych we własne urządzenia nawigacyjne oraz dużą konkurencją w obszarze aplikacji mobilnych. Pozostałe sektory: produkty samochodowe (rozwiązania dostarczane producentom samochodów), sprzedaż licencji oraz rozwiązania biznesowe (m.in. systemy śledzenia i zarządzania flotą pojazdów), odpowiadały odpowiednio za 20%, 12% i 9% przychodów.

TomTom zatrudnia obecnie ponad 3600 pracowników w 52 biurach na całym świecie. Największe oddziały firmy zlokalizowane są w: Amsterdamie (siedziba spółki), Pune w Indiach (centrum rozwoju inżynierii oprogramowania oraz produkcji map dla Azji i Pacyfiku) oraz Łodzi. Polskie biuro zalicza się do kluczowych oddziałów spółki ze względu na zakres prowadzonych prac i zatrudnionych w nim specjalistów – 150 inżynierów z dziedziny tworzenia oprogramowania i przetwarzania obrazów.

Łódzki zespół od 12 lat rozwija technologie MoMa (mobile mapping) oraz pozyskiwania informacji nawigacyjnych z danych obrazowych i laserowych. Rozwiązania opracowane przez Polaków są chronione 10 patentami, a około 100 kolejnych wniosków o udzielenie patentu jest w trakcie rozpatrywania. Jak przekonuje firma TomTom, oddział w Łodzi jest jednym z najbardziej innowacyjnych miejsc pracy w Polsce, gdzie można zetknąć się z takimi technologiami, jak produkcja danych dla: samochodów autonomicznych, systemów sterowania silnikami w ciężarówkach pozwalających oszczędzać paliwo oraz systemów wspierających kierowców w prowadzeniu pojazdów...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS