Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2014, Nr 9 (232) |


• Wyniki ankiety nt. ustawy Pgik po miesiącu jej funkcjonowania • Czy jest w tym logika? Internetowe zgłaszanie prac w świetle nowych regulacji • Sąd jest taki jak biegli sądowi – mówią Jerzy Hajto i Krzysztof Maresch ze Stowarzyszenia Biegłych Sądowych • Granice wytrzymałości – Bogdan Grzechnik polemizuje z ...

powrót

Damian Czekaj

Oswoić nowe prawo

Nowelizacja ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne to twardy orzech do zgryzienia zarówno dla przedsiębiorców geodezyjnych, jak i urzędników.

Ci pierwsi mają prawo czuć się – delikatnie rzecz ujmując – zdezorientowani zatrzęsieniem raczej nieprzemyślanych zmian. Natomiast organy administracji geodezyjnej powinny starać się pomóc i geodetom, i zwykłym obywatelom przebrnąć przez zawiłości nowego prawa. Ale jak to zrobić, jeśli zapisów ustawy nie rozumieją sami autorzy?

Nietrudno było przewidzieć, że kolejne zmiany w przepisach spowodują lawinę warsztatów, szkoleń i seminariów, podczas których różnej maści specjaliści będą starali się wyjaśnić geodetom meandry nowych regulacji. Oczywiście za stosowną opłatą. A jakie działania podjęły organy służby geodezyjnej i kartograficznej? W jaki sposób ułatwiają geodetom odnalezienie się w nowej rzeczywistości? Otóż SGiK – jak na razie – przede wszystkim organizuje narady i szkoli się sama.
Główny Urząd Geodezji i Kartografii przygotował cykl siedmiu narad, których celem jest wyjaśnienie wątpliwoś­ci związanych z obowiązującą od 12 lipca nowelizacją Pgik. Są one przeznaczone dla wojewódzkich inspektorów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego, geodetów powiatowych oraz pracowników ośrodków dokumentacji geodezyjnej. W trakcie tych jednodniowych narad przedstawiciele GUGiK omawiają zmiany w Pgik, głównie zagadnienia związane z udostępnianiem danych z zasobu geodezyjnego zgodnie z nowymi przepisami. Przykładowo, w pierwszej naradzie (Katowice, 25 sierpnia) skierowanej do pracowników służby geodezyjnej z województw śląskiego i małopolskiego uczestniczyło aż 150 osób...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS