Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2014, Nr 8 (231) |


• Wyniki ankiety Geoforum.pl nt. nowelizacji Pgik • Odwagi, koledzy geodeci! – Rafał Piętka opowiada, jak wygrać spór o nienależnie pobrane opłaty geodezyjne • Koza dojna, czyli o psuciu państwa • Gazela na szynach – przedstawiciele firmy Geoplan ze Zgierza przekonują, że warto inwestować w nowoczesne technologie ...

powrót

Uczestnicy IGSM 2014, członkowie KNG Dahlta WGGiIŚ AGH

Młodzi geodeci nad Bosforem

Gospodarzem XVII Międzynarodowego Spotkania Studentów Geodezji był Uniwersytet Techniczny w Stambule (ITU), cieszący się opinią najbardziej prestiżowej uczelni w Turcji. 25 czerwca zjechali tam studenci 22 uczelni z całego świata.

IGSM 2014 (International Geodetic Student Meeting) gościł 126 studentów oraz 24 se­niorów, z czego najliczniejszą grupę, bo aż 39 osób, stanowili Polacy. Z Krakowa do Turcji przyjechali: Agnieszka Brachucy, Krzysztof Chmielnicki, Paweł Drwal, Paulina Grabek, Agnieszka Orzech, Michał Piwoda oraz Katarzyna Pogorzelec (na fot. obok), studenci Akademii Górniczo-Hutniczej, członkowie KNG Dahlta. Podczas tygodniowego pobytu w globalnej metropolii mieliś­my okazję poszerzyć wiedzę geodezyjną i zaprezentować włas­ne doświadczenia w sesji posterowej oraz referatowej, a także zwiedzić miasto leżące na dwóch kontynentach.

Zaraz po zakwaterowaniu ruszyliśmy na długi rekonesans po egzotycznym dla nas Stambule. Piliśmy turecką kawę oraz robiliśmy zakupy na Grand Bazaar. Następnego dnia odbyło się oficjalne otwarcie, podczas którego wysłuchaliśmy wykładów z zakresu szeroko pojętej geodezji. O schemacie, funkcjonalności i poziomie zaawansowania tureckiego systemu satelitarnego opowiadała prof. Ayşe Filiz Sunar (ITU). Zastosowanie geodezji m.in. w badaniach środowiskowych omówił przedstawiciel NASA. Zapoznaliśmy się z zarysem badań geodynamicznych na obszarze Turcji. Jak wiadomo, kraj ten należy do rejonów aktywnych sejsmicznie ze względu na swoje położenie na styku płyt tektonicznych, przez co często narażony jest na trzęsienia ziemi. Przedstawiciel drugiej miejscowej uczelni Uniwersytetu Bo?aziçi przekazał nam ogólne informacje na temat tureckich sieci stacji referencyjnych GPS oraz innych technik badawczych służących do określenia kierunku i prędkości ruchu płyt tektonicznych w tym rejonie świata. Kolejny reprezentant ITU przybliżył ideę „myślenia przestrzennego”, która wskazuje na bardzo szerokie możliwości geodezji w dzisiejszej rzeczywistości. Ostatni prelegent zachęcał nas do tego, by pojmować geodezję w ujęciu globalnym i przekładać to na działania lokalne w dziedzinach, takich jak np. planowanie przestrzenne, produkcja i zaopatrzenie w dobra konsumpcyjne czy gromadzenie informacji o terenie. Organizatorzy zadbali, byśmy po wytężonym wysiłku umysłowym odpoczęli podczas rejsu po cieśninie Bosfor...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS