Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2014, Nr 6 (229) |


• Czy 12 lipca będzie czarnym dniem geodezji? Nowelizacja ustawy Pgik nadal w Sejmie • W „Poczcie profesorów” Janusz Śledziński, prekursor geodezji satelitarnej w Polsce • Jak GIS usprawnia zarządzanie obozem syryjskich uchodźców • Czy firmy geodezyjne mogą jeszcze zarobić na budowie dróg? – pisze Bogdan ...

powrót

Rafał Zapłata, Agnieszka Ptak

Chmura punktów, NMPT i... czwarty wymiar

Lotnicze skanowanie laserowe – szkoła interpretacji, część 4. Niestandardowe rozpoznawanie i inwentaryzowanie dziedzictwa kulturowego

Tym razem proponujemy krótką analizę nieomawianego wcześ­niej potencjału informacyjnego danych z lotniczego skanowania laserowego (ALS) w badaniach dziedzictwa kulturowego. Mowa tu o numerycznym modelu pokrycia terenu oraz wizualizacji intensywności odbicia wiązki lasera, które są elementami wspierającymi interpretację i inwentaryzację dziedzictwa kulturowego.

• Historyczne założenie parkowe w Pakosławiu

Każde z zabytkowych założeń zieleni wymaga inwentaryzacji, a zarazem rozpoznawania i ciągłego monitorowania stanu zachowania. Pomocne w tym zakresie są pomiary i dane ALS, które w wyniku przetwarzania dostarczają informacji na temat drzewostanu czy skupisk oraz poszczególnych partii roślin w danym zespole.

Za przykład może posłużyć historyczne założenie parkowe w Pakosławiu z XVIII w. (rys. 1), które obecnie, niestety, zachowane jest w formie nieuporządkowanej i zaniedbanej. Analiza danych ze skaningu laserowego pozwala na nieinwazyjne rozpoznanie pojedynczych drzew tego założenia (rys. 2), jak również wstępne określenie struktury tworzącej go roś­linności, poszczególnych jego partii (rys. 3) czy gęstoś­ci. Dane ALS dają również możliwość pomiaru wysokoś­ci drzew, średnicy ich koron oraz przyrostu (rys. 3).

Oprócz rozpoznania obiektów zieleni w parkach, LiDAR świetnie nadaje się do inwentaryzacji roślinności w zabytkowych ogrodach czy w obrębie działań rewitalizacyjnych historycznych fortów (np. Kraków, Poznań). W tym przypadku oryginalny układ zadrzewienia uzupełnia kontekst historyczny otoczenia danego obiektu...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS