Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2014, Nr 5 (228) |


• Wirtualnie z nową geoidą prowadzi nas dr Ryszard Pażus • LiDAR w kosmosie, czyli o skanowaniu laserowym z orbity • Polemika: Zygmunt Bojar i Bogdan Grzechnik nt. wyznaczania punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków • W cyklu „Poczet profesorów” Jerzy Rogowski, specjalista w ...

powrót

Anna Wardziak

Jak wycenić pomiary inwentaryzacyjne?

Z tytułowym pytaniem zwrócił się do redakcji GEODETY jeden z wykonawców geodezyjnych. Problem tkwi w tym, że do końca nie wiadomo, jakiej wielkości opłatę naliczy ODGiK za udostępnienie materiałów z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w przypadku pomiaru inwentaryzacyjnego pętli indukcyjnych i podejść pod sygnalizatory świetlne na jednym skrzyżowaniu.

W rozporządzeniu ministra infra­struktury z 19 lutego 2004 r. w sprawie wysokości opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne oraz udzielanie informacji, a także za wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego (DzU nr 37, poz. 333) na próżno oczywiście szukać pętli indukcyjnych czy podejść pod sygnalizatory świetlne jako oddzielnej pozycji cennika. W zakresie inwentaryzacji sieci uzbrojenia terenu minister przewidział tylko jeden parametr (załącznik nr 1, tabela I) – długość sieci. Do 100 m jest to 45 zł, a za każde następne rozpoczęte 100 m – dodatkowo 15 zł.
Ośrodek dokumentacji, w którym zgłoszono pracę, każdy odcinek inwentaryzowanej sieci potraktował jako odrębną jednostkę (razem 32), a jedna wiązka pętli składająca się z sześciu elementów została naliczona jako 6 hm. Powstaje więc pytanie, czy każdy odcinek sieci powinien być traktowany osobno, a pęt­la indukcyjna jako oddzielny hektometr, czy może długość powinna być zliczana sumarycznie (w tym przypadku długość całego opracowania wynosiła ok. 8 hm)? Różnica w opłacie w obu przypadkach jest zasadnicza.

Odpowiedzi szukaliśmy w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii, który stwierdził m.in., że jeśli opłata dotyczy pomiaru inwentaryzacyjnego jednego rodzaju sieci, wykonywanego w ramach jednego zgłoszenia prac geodezyjnych, to uzależniona jest jedynie od długości inwentaryzowanej sieci oraz sposobu jej określenia. – Biorąc pod uwagę fakt, że w przepisach rozporządzenia nie zostały opisane wprost zasady ustalania opłaty w przypadku jednoczesnej inwentaryzacji wielu odcinków danego rodzaju sieci, w ocenie Departamentu Informatyzacji i Rozwoju Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego (IZ) oraz Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej (GI) – należałoby wybrać wariant, który byłby bardziej korzystny dla wykonawcy. W związku z tym wysokość opłaty powinna być ustalona z uwzględnieniem łącznej długości odcinków inwentaryzowanej sieci...

Pełna treśc artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS