Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2014, Nr 5 (228) |


• Wirtualnie z nową geoidą prowadzi nas dr Ryszard Pażus • LiDAR w kosmosie, czyli o skanowaniu laserowym z orbity • Polemika: Zygmunt Bojar i Bogdan Grzechnik nt. wyznaczania punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków • W cyklu „Poczet profesorów” Jerzy Rogowski, specjalista w ...

powrót

Rafał Zapłata

Ruina zamku w Iłży

Lotnicze skanowanie laserowe – szkoła interpretacji, część 3. Odkrywanie dziedzictwa kulturowego – badanie i inwentaryzacja zabytków architektury

Oprac. R. Zapłata, pomiar MGGP Aero
Oprac. R. Zapłata, pomiar MGGP Aero
Zamki, fortyfikacje, a także wiele innych zabytkowych konstrukcji i obiektów budownictwa zarówno w Polsce, jak i na świecie, to dziedzictwo kulturowe, które jest nadal słabo rozpoznane i zinwentaryzowane. Zwłaszcza obiekty porośnięte roślinnością wymagają ciągłych badań i prac dokumentacyjnych, które w ostatnich latach na nowe tory wprowadza lotnicze skanowanie laserowe (ALS). Wiele zabytków architektury czy pozostałości ogólnie rozumianego budownictwa kamienno-ziemnego, drewnianego i murowanego z biegiem lat traci swą pierwotną formę i istnieje obecnie w postaci nasypów i wzniesień, kryjąc się pod płaszczem cienkiej warstwy ziemi, która przysłania zachowane elementy założeń i ich wyjątkowy charakterystyczny kształt.

Przykładem może być zamek biskupów krakowskich w Iłży. Obiekt wpisany do rejestru zabytków, datowany na XIV w., był przedmiotem licznych badań i prac konserwatorskich. Pierwsze pomiary wykorzystujące m.in. lotnicze skanowanie laserowe przeprowadzono wiosną 2011 r., przy użyciu skanera Riegl LMS-Q680i z gęstością od 4 pkt/m2 do 12 pkt m2. Ich wykonawcą była firma MGGP Aero. Pozys­kane dane posłużyły do wygenerowania produktów fotogrametrycznych, a zarazem stały się podstawą do dalszych prac badawczych nad reliktami średniowiecznego, jak również renesansowego założenia (wzgórze oraz zamek były przebudowywane i funkcjonowały również w późniejszych epokach).

Przede wszystkim stworzono dokładną, przestrzenną dokumentację całego założenia wraz z kontekstem, a więc wzgórzem zamkowym i przylegającym terenem, co stanowi dzisiaj jedyną taką formę całościowej rejestracji obiektu zabytkowego. Takie dane to przede wszystkim podstawa do wykonywania przekrojów całoś­ci założenia, generowania modeli wysokościowych czy w końcu materiał wyjściowy do analiz przekształcania terenu w przeszłości i odtwarzania jego pierwotnego kształtu. Przetworzony NMT, m.in. na podstawie omawianych w poprzednim artykule metod filtracji danych (GEODETA 4/2014), pozwala np. identyfikować przy tego typu obiektach szczątkowo zachowany układ poszczególnych elementów...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS