wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2014, Nr 5 (228) |


• Wirtualnie z nową geoidą prowadzi nas dr Ryszard Pażus • LiDAR w kosmosie, czyli o skanowaniu laserowym z orbity • Polemika: Zygmunt Bojar i Bogdan Grzechnik nt. wyznaczania punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków • W cyklu „Poczet profesorów” Jerzy Rogowski, specjalista w ...

powrót

Rafał Zapłata

Ruina zamku w Iłży

Lotnicze skanowanie laserowe – szkoła interpretacji, część 3. Odkrywanie dziedzictwa kulturowego – badanie i inwentaryzacja zabytków architektury

Oprac. R. Zapłata, pomiar MGGP Aero
Oprac. R. Zapłata, pomiar MGGP Aero
Zamki, fortyfikacje, a także wiele innych zabytkowych konstrukcji i obiektów budownictwa zarówno w Polsce, jak i na świecie, to dziedzictwo kulturowe, które jest nadal słabo rozpoznane i zinwentaryzowane. Zwłaszcza obiekty porośnięte roślinnością wymagają ciągłych badań i prac dokumentacyjnych, które w ostatnich latach na nowe tory wprowadza lotnicze skanowanie laserowe (ALS). Wiele zabytków architektury czy pozostałości ogólnie rozumianego budownictwa kamienno-ziemnego, drewnianego i murowanego z biegiem lat traci swą pierwotną formę i istnieje obecnie w postaci nasypów i wzniesień, kryjąc się pod płaszczem cienkiej warstwy ziemi, która przysłania zachowane elementy założeń i ich wyjątkowy charakterystyczny kształt.

Przykładem może być zamek biskupów krakowskich w Iłży. Obiekt wpisany do rejestru zabytków, datowany na XIV w., był przedmiotem licznych badań i prac konserwatorskich. Pierwsze pomiary wykorzystujące m.in. lotnicze skanowanie laserowe przeprowadzono wiosną 2011 r., przy użyciu skanera Riegl LMS-Q680i z gęstością od 4 pkt/m2 do 12 pkt m2. Ich wykonawcą była firma MGGP Aero. Pozys­kane dane posłużyły do wygenerowania produktów fotogrametrycznych, a zarazem stały się podstawą do dalszych prac badawczych nad reliktami średniowiecznego, jak również renesansowego założenia (wzgórze oraz zamek były przebudowywane i funkcjonowały również w późniejszych epokach).

Przede wszystkim stworzono dokładną, przestrzenną dokumentację całego założenia wraz z kontekstem, a więc wzgórzem zamkowym i przylegającym terenem, co stanowi dzisiaj jedyną taką formę całościowej rejestracji obiektu zabytkowego. Takie dane to przede wszystkim podstawa do wykonywania przekrojów całoś­ci założenia, generowania modeli wysokościowych czy w końcu materiał wyjściowy do analiz przekształcania terenu w przeszłości i odtwarzania jego pierwotnego kształtu. Przetworzony NMT, m.in. na podstawie omawianych w poprzednim artykule metod filtracji danych (GEODETA 4/2014), pozwala np. identyfikować przy tego typu obiektach szczątkowo zachowany układ poszczególnych elementów...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS