wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2014, Nr 5 (228) |


• Wirtualnie z nową geoidą prowadzi nas dr Ryszard Pażus • LiDAR w kosmosie, czyli o skanowaniu laserowym z orbity • Polemika: Zygmunt Bojar i Bogdan Grzechnik nt. wyznaczania punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków • W cyklu „Poczet profesorów” Jerzy Rogowski, specjalista w ...

powrót

Jerzy Królikowski

6 rozporządzeń i nowelizacja

Jest szansa, że dotrzymany zostanie określony w ubiegłorocznym wyroku Trybunału Konstytucyjnego termin nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego (musi wejść w życie najpóźniej 12 lipca br.).

Projekt szybko przechodzi przez kolejne etapy rządowej procedury legislacyjnej. 26 marca zaakceptowała go Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, 17 kwietnia został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów, a 29 kwietnia – przez samą Radę Ministrów. Teraz trafi pod obrady Sejmu. Na początku kwietnia Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opublikowało też projekty sześciu rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy.

Przypomnijmy, że najważniejszym celem nowelizacji jest realizacja wyroku TK, który uznał przepisy dotyczące opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne za niezgodne z ustawą zasadniczą. Poza tym projekt zakłada także zmiany w: prowadzeniu ewidencji gruntów i budynków oraz ewidencji adresów, odpowiedzialności zawodowej geodetów, zespołach uzgadniania dokumentacji projektowej, a także w kontroli prac geodezyjnych i w zasadach ich wykonywania.

Natomiast jeśli chodzi o akty wykonawcze do tej ustawy, to pierwszy z nich dotyczy wzoru wniosku zgłoszenia prac geodezyjnych, zgłoszenia prac kartograficznych, zawiadomienia o wykonaniu zgłoszonych prac geodezyjnych lub prac kartograficznych oraz protokołu weryfikacji zbiorów danych oraz innych materiałów przekazywanych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Jak czytamy w uzasadnieniu wprowadzenia tego aktu, określone w nim wzory mają zapewnić jednolitość informacji o planowanych i wykonywanych pracach geodezyjnych i kartograficznych oraz wysoką jakość i kompletność zbiorów danych oraz innych materiałów przekazywanych do PZGiK. Wzór wniosku o uwierzytelnienie dokumentów przez organy SGiK, sposób tego uwierzytelnienia oraz procedurę składania wniosku ureguluje rozporządzenie dotyczące sposobu i trybu uwierzytelniania przez organy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej dokumentów opracowanych przez wykonawców prac geodezyjnych lub prac kartograficznych na potrzeby postępowań administracyjnych, sądowych lub czynności cywilnoprawnych...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS