Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2014, Nr 5 (228) |


• Wirtualnie z nową geoidą prowadzi nas dr Ryszard Pażus • LiDAR w kosmosie, czyli o skanowaniu laserowym z orbity • Polemika: Zygmunt Bojar i Bogdan Grzechnik nt. wyznaczania punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków • W cyklu „Poczet profesorów” Jerzy Rogowski, specjalista w ...

powrót

Monika Luft-Służałek, Daria Cekiera

Wszystkie dane na pokład

Zwycięzca konkursu na najlepszy artykuł na temat wykorzystania oprogramowania Intergraph do budowy IIP w administracji publicznej

Czy gmina może prężnie rozwijać się bez systemów informacji geograficznej? Władze Dąbrowy Górniczej uznały, że jest to już niemożliwe i zwyczajnie nieopłacalne.

Ekspansja technologii informatycznych w niemal każdej dziedzinie życia spowodowała, że stajemy się społeczeństwem informacyjnym. Większość z nas korzysta na co dzień ze smartfonów, tabletów, laptopów z dostępem do szybkiego internetu. Narzędzia te zwiększają efektywność pracy oraz zmniejszają koszty działalności. W dzisiejszej globalnej wiosce mamy więc wiele danych na wyciągnięcie ręki. Mogą one napływać do nas z różnych źródeł oraz dotyczyć różnych zagadnień i tylko odpowiednie narzędzia sprawiają, że jesteśmy w stanie prawidłowo je zinterpretować.

Jednym z takich narzędzi są systemy informacji geograficznej (GIS). To właś­nie dzięki nim tradycyjna mapa analogowa zastępowana jest przez na bieżąco aktualizowane opracowania cyfrowe. Dane przedstawiane za pomocą GIS-u nabierają nowego znaczenia. Ich wizualizacja, integracja oraz budowa relacji między nimi umożliwia wykonywanie licznych analiz. Wiele danych, które do tej pory wydawały się bezużyteczne, po odpowiednim przetworzeniu i wizualizacji daje nowe możliwości interpretacji oraz pozwala rozwiązywać skomplikowane problemy z różnych dziedzin.

Podstawą regulacji prawnych dotyczących informacji przestrzennej było przyjęcie 14 marca 2007 r. przez Parlament Europejski i Radę dyrektywy INSPIRE (INfrastructure for SPatial InfoRmation in Europe). Wychodzi ona naprzeciw nowym oczekiwaniom społeczeństwa informacyjnego, zapewniając tzw. prawo do geoinformacji. Wprowadzenie w jej konsekwencji w Polsce ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej niesie za sobą wiele korzyści z punktu widzenia funkcjonowania administracji samorządowej. Świadczy o tym przykład Dąbrowy Górniczej – dziewiątego pod względem wielkości miasta w Polsce i powierzchniowo największego w województwie śląskim. W połowie 2009 r. podjęło ono wyzwanie udostępnienia zagregowanych, wielotematycznych baz danych dla każdego użytkownika w internecie. Z pomocą oprogramowania firmy Intergraph Miejski System Informacji Przestrzennej zadebiutował w sieci pod koniec 2010 r.

• Przepis na sukces

Projekt zakładał jednak nie tylko stworzenie internetowego portalu do pobierania oraz przeglądania informacji przestrzennej, ale także wyposażenie Urzędu Miasta w nowoczesne oprogramowanie służące do bieżącej aktualizacji danych katastralnych, prowadzenia wektorowej mapy zasadniczej, a także obsługi serwisu mapowego...

Pełna treśc artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS