wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2014, Nr 5 (228) |


• Wirtualnie z nową geoidą prowadzi nas dr Ryszard Pażus • LiDAR w kosmosie, czyli o skanowaniu laserowym z orbity • Polemika: Zygmunt Bojar i Bogdan Grzechnik nt. wyznaczania punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków • W cyklu „Poczet profesorów” Jerzy Rogowski, specjalista w ...

powrót

Jerzy Królikowski

Pierwsze oko Copernicusa

Wystrzelenie 3 kwietnia satelity radarowego Sentinel-1A bez przesady można uznać za przełomowy moment w historii teledetekcji satelitarnej, także w Polsce.

Wyjątkowość misji polega przede wszystkim na tym, że jest to pierwszy satelita europejskiego systemu obserwacji środowiska Copernicus (dawniej GMES). Wprawdzie program ten z powodzeniem funkcjonuje już od kilku lat, ale dotychczas bazował na danych z komercyjnych konstelacji. Wyjątkowość dotyczy też dostępu do danych. Zgodnie z decyzją urzędników w Brukseli wszystkie obserwacje gromadzone przez konstelację Sentinel (patrz ramka) będą dostępne za darmo w internecie (sentinel.esa.int), i to bez żadnych ograniczeń, a więc także do celów komercyjnych. Jest jednak jedno „ale” – dotyczy to wyłącznie danych „surowych”. To szczególnie istotne w przypadku Sentinela-1A (oraz jego brata bliźniaka 1B), gdyż zobra­zowania radarowe znacznie trudniej przetwarzać niż optyczne. Ale z drugiej strony stwarza to ogromne możliwoś­ci rozwoju dla biznesu, który teraz będzie mógł zaoferować przetworzone dane satelitarne po niższych cenach.

Jak wyjaśnia Kazimierz Bęcek, profesor wizytujący z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, podstawowym instrumentem Sentinela-1 jest radar SAR o wysokiej rozdzielczości wraz z anteną o długości aż 12 m. To już czwarty – po ERS-1, ERS-2 oraz Envisat – satelita Europejskiej Agencji Kos­micznej pracujący w paśmie C fal elektromagnetycznych. W jednym z czterech wariantów polaryzacji danych radar Sentinela pozwala na uzyskanie rozdzielczości przestrzennej 5 m dla pasa o szerokoś­ci 80 km. Z kolei dla pasa o szerokości 400 km rozdzielczość spada do piksela 20 m na 40 m. – Dane dostarczane przez satelity Sentinel-1 będą posiadały najlepsze parametry spośród wszystkich dotychczasowych satelitów pracujących w paśmie C – zaznacza prof. Kazimierz Bęcek. Z kolei dr Witold Fedorowicz-Jackowski, prezes firmy Geosystems Polska, podkreśla, że Sentinel-1 to ciekawa i niewątpliwie potrzebna kontynuacja zakończonej w 2012 r. europejskiej misji Envisata, choć już na znacznie wyższym poziomie...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS