Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2014, Nr 4 (227) |


• Wyższa matematyka cennika – o propozycjach naprawienia przepisów o opłatach za czynności geodezyjne • Marcin Barlik: Grawimetria moja miłość - otwieramy „Poczet profesorów” Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej • Kryzys omija geoinformatykę mówi dyrektor techniczny firmy Geobid Krzysztof ...

powrót

Jerzy Królikowski

Wyższa matematyka cennika

Przepisy o opłatach za czynności geodezyjne uznano za niekonstytucyjne m.in. ze względu na ich ogólnikowość. Patrząc na propozycje naprawy, można nabrać wątpliwości, czy nie popadamy ze skrajności w skrajność.

Do takiego wniosku można dojść, studiując cennik załączony do projektu nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego opublikowanego w połowie marca br. W oczy rzucają się wzory, które w niektórych przypadkach składają się nawet z 10 elementów (patrz ramka poniżej)! Wynika z nich, że przy kalkulacji ostatecznej opłaty ośrodek dokumentacji będzie brać pod uwagę nie tylko tzw. stawkę podstawową, ale także: jakość i szczegółowość materiałów (rozdzielczość­, kompletność, dokładność itp.), formę (cyfrowa będzie tańsza niż analogowa), czas użytkowania (dotyczy ASG-EUPOS), cel wykorzystania (np. materiały na potrzeby robót geodezyjnych będą tańsze o połowę), ilość zamawianych materiałów (zgodnie z zasadą, że w hurcie taniej), liczbę urządzeń, na których będą przetwarzane (im więcej, tym drożej) itd.

Wysokości stawek podstawowych określone w projekcie nowelizacji Pgik nie powinny być zaskoczeniem, bo w dużej mierze nawiązują do założeń przyjętych przez Radę Ministrów na początku tego roku. Między tymi dwoma dokumentami występuje jednak sporo różnic. Projekt ustawy jest oczywiście znacznie bardziej szczegółowy niż jej założenia. Nowe pozycje w cenniku dotyczą m.in. różnych form udostępniania lub też wycinków bazy. Na przykład w założeniach do nowelizacji proponowano jedynie, by wypis i wyrys z EGiB kosztowały maksymalnie 150 zł. W projekcie ustawy doprecyzowano, że będzie to od 24 do 150 zł. Najmniej zapłacimy za wypis elektroniczny bez danych osobowych, a najwięcej za tradycyjną formę tego dokumentu. Idąc dalej, według założeń kopia arkusza mapy ewidencyjnej miała kosztować do 70 zł/ha. W projekcie ustawy dodano, że każda kolejna kopia to wydatek 40 zł. W postaci wektorowej zapłacimy natomiast za nią 10 zł/ha, a w rastrowej – 6 zł.

Użytkowników ASG-EUPOS ucieszy, że obniżono opłaty za korzystanie z poprawek (względem założeń). Roczny abonament na korekty RTN spadł z 1800 do 1500 zł, RTK – z 1000 do 700 zł, a DGPS – z 350 do 300 zł...

Pełna treśc artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS