Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2014, Nr 1 (224) |


• Plusy i minusy 2013 – subiektywne podsumowanie wydarzeń roku • Sztafeta pokoleń – rozmowa o spuściźnie prof. Andrzeja Makowskiego i dr. Krzysztofa Buczkowskiego • Czy robot zastąpi geodetę? • Nie znamy dnia ani godziny – przykłady postępowań dyscyplinarnych wobec geodetów omawia sędzia Magdalena Durzyńska ...

powrót

Anna Wardziak

Trudne pytania o nowe prawo

Założenia do nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego, w tym zasady ustalania opłat za udostępnianie danych z zasobu, a także wchodzące w życie na przełomie roku zasady prowadzenia ewidencji gruntów i budynków oraz państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego to tematy wzbudzające dziś emocje na wszystkich szczeblach służby geodezyjnej i kartograficznej.

Nowe rozwiązania prawne zdominowały doroczne spotkanie blisko 300 przedstawicieli administracji geodezyjnej i kartograficznej (Warszawa, 11-12 grudnia). Wystąpienia urzędników z GUGiK przeplatały się z gorącą dyskusją. Główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski poinformował o nowelizacji rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków [opublikowane 16 grudnia 2013 r., weszło w życie 31 grudnia – red.]. Przypomniał także o wejściu w życie 8 stycznia 2014 r. rozporządzenia ws. organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Nadal trwają natomiast prace nad rozporządzeniem ws. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Wprawdzie jest już ono po uzgodnieniach międzyresortowych, ale Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego skierowało je do zaakceptowania przez Radę Główną Szkolnictwa Wyższego. GGK wyraził nadzieję, że uda się je opublikować przed 23 lutego 2014 r. (z tym dniem tracą bowiem moc przepisy okreś­lające dotychczasowe zasady dotyczące uprawnień zawodowych; zostało to określone w tzw. ustawie deregulacyjnej z 13 czerwca 2013 r.).

Kazimierz Bujakowski przypomniał, że projekt założeń zmian do ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne został już przyjęty przez Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji i jest po uzgodnieniach z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zastrzeżenia wyraził natomiast minister finansów (dotyczą m.in. zasad finansowania prac geodezyjnych czy finansowych skutków wejścia zmian w życie). GGK zapowiedział też, że po zakończeniu prac nad nowelizacją (powinna ona zacząć obowiązywać najpóźniej 26 czerwca 2014 r.; termin ten został okreś­lony w wyroku Trybunału Konstytucyjnego uznającym przepisy Pgik dotyczące opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne za niezgodne z Konstytucją RP) będzie chciał rozpocząć prace nad założeniami do nowej ustawy Pgik. Jego zdaniem wszystkie wprowadzane ostatnio rozwiązania prawne dają nam, jako branży, szansę na udowodnienie, że odgrywamy kluczową rolę w systemie informacyjnym państwa.

• Narady koordynacyjne zamiast ZUD?

Wynikające z nowelizacji Pgik zagadnienie narad koordynacyjnych, które mają zastąpić zespoły uzgadniania dokumentacji projektowej, przedstawił radca prezesa GUGiK Witold Radzio. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane ciężar odpowiedzialności za prawidłowe i bezkolizyjne usytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu spoczywa na projektancie tych sieci. Przy czym na obszarach miast oraz w pasach drogowych istniejącej lub projektowanej zwartej zabudowy obszarów wiejskich sytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu (niebędących przyłączami) ma podlegać obowiązkowemu uzgodnieniu na naradach koordynacyjnych organizowanych przez starostę. W pozostałych przypadkach uzgodnienie jest nieobowiązkowe (na wniosek projektanta).

Uczestnicy spotkania mieli jednak poważne wątpliwości, czy narady w proponowanej formie mają sens. Ich zdaniem albo niewiele zmienią, albo jeszcze bardziej skomplikują prowadzenie inwestycji. Poruszenie wywołała zapowiedź Witolda Radzio, że podstawą wprowadzenia informacji do GESUT będzie decyzja o pozwoleniu na budowę.
– W bazach obiekt powinien się znaleźć w momencie uzgodnienia, bo do czasu wydania decyzji o pozwoleniu na budowę mogą się pojawić nowe powodujące kolizje – sygnalizowali uczestnicy spot­kania. – Dziwię się, że w założeniach do nowelizacji Pgik „dłubie się” przy ZUD-ach. Moim zdaniem wystarczyło istniejące przepisy uspójnić. Pozostawmy dotychczasowe zasady pracy ZUD! – apelował m.in. Dariusz Pręgowski z powiatu warszawskiego zachodniego.
GGK zadeklarował, że urząd przeanalizuje, czy można ustanowić zapis o wprowadzeniu obiektu do bazy natychmiast po naradzie koordynacyjnej.
– My dostarczamy geometrię sieci, a paszportyzację powinien zapewnić ges­tor. Ale jak to od niego wyegzekwować? – pytali m.in. geodeci z Łodzi. – Na podmioty, które władają sieciami uzbrojenia terenu, obowiązek współdziałania ze starostą w procesie zakładania i prowadzenia GESUT nałoży ustawa Pgik (jest taki zapis w projekcie założeń do nowelizacji) – przekonywał Witold Radzio.
– Od geodetów żądamy GML-a, a od projektantów sieci nie? – pytali uczestnicy spotkania. – Postulat, żeby i projektanci dostarczali dane w GML-u, zgłoszono do projektu nowego kodeksu urbanistyczno-budowlanego – informował z kolei zastępca GGK Jacek Jarząbek. Nie wiadomo jednak, czy zostanie on uwzględniony...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS