Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2014, Nr 1 (224) |


• Plusy i minusy 2013 – subiektywne podsumowanie wydarzeń roku • Sztafeta pokoleń – rozmowa o spuściźnie prof. Andrzeja Makowskiego i dr. Krzysztofa Buczkowskiego • Czy robot zastąpi geodetę? • Nie znamy dnia ani godziny – przykłady postępowań dyscyplinarnych wobec geodetów omawia sędzia Magdalena Durzyńska ...

powrót

Damian Czekaj

Czy metrologia drgnie?

Metrologia nie odgrywa roli tylko służebnej w stosunku do rozwoju technologicznego, ale również współtworzy postęp. Nie może zatem być mowy o innowacyjnej gospodarce i nowoczesnym państwie bez świadomości znaczenia metrologii – powiedziała Hanna Trojanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. Jej wystąpienie zainaugurowało 26 listopada
2013 r. konferencję „Metrologia motorem innowacji”.

Trojanowska podkreśliła również, że państwo polskie zdaje sobie sprawę z wagi sprawnie funkcjonującego systemu metrologicznego i dlatego resort gospodarki opracował reformę, której celem jest umożliwienie wykorzystania potencjału tkwiącego w rozwoju technik pomiarowych. Projekt zmian przygotowano w ścisłej współpracy i z uwzględnieniem oczekiwań środowisk naukowych, przemysłowych oraz samej administracji miar. Osią nowego systemu instytucjonalnego ma się stać Centrum Wzorców i Technologii. Będzie ono odpowiedzialne za wspieranie rozwoju krajowego przemys­łu i powstanie na bazie Głównego Urzędu Miar (GUM) posiadającego największy potencjał do realizacji tego typu zadań. Jak zapowiedziała Hanna Trojanowska, Centrum będzie częścią szerszego systemu, który obejmie także Centrum Metrologii Wojskowej, wyższe uczelnie techniczne, instytuty badawcze, a przede wszystkim przedsiębiorstwa. Przedstawiciele tych podmiotów tworzyć będą radę wyznaczającą kierunki działań i nadzorującą CWiT. Obecnie założenia do projektu ustawy Prawo o miarach są przedmiotem prac Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Okonieczności zmian instytucjonalnych mówił także dr Włodzimierz Lewandowski, główny fizyk Międzynarodowego Biura Miar i Wag w Sèvres pod Paryżem. Jego zdaniem obecnie polskie instytucje metrologiczne w zasadzie nie wywiązują się z podstawowej roli, jaką jest wspieranie innowacyjności i współtworzenie postępu technologicznego. Ograniczają się jedynie do takich działań, jak zapewnienie spójnoś­ci pomiarowej oraz bezpieczeństwa technicznego i produkcyjnego. Dr Lewandowski porównał także działalność GUM-u z jego niemieckim odpowiednikiem, instytutem metrologicznym PTB. W zestawieniu tym polski urząd zdecydowanie nie wypadł korzystnie. Wśród zarzutów, jakie postawiono GUM-owi, były m.in.: śladowa działalność naukowa (publikacje w czasopismach recenzowanych w zeszłym roku: PTB – 250, GUM – 1) oraz brak doradztwa technologicznego na rzecz przemysłu, co jest głównym przedmiotem działalności niemieckiej instytucji. Dr Lewandowski podkreślił, że opóźnianie reform będzie miało negatywne konsekwencje dla rozwoju polskiej gospodarki. O ważności metrologii może świadczyć to, że w państwach rozwiniętych wydatki na nią pochłaniają około 1% PKB, natomiast generują przychody rzędu 3%.

W podobnym tonie wypowiadał się prof. Tadeusz Skubis z Politechniki Śląs­kiej, który zaznaczył, że utworzenie Cen­t­rum jest niezwykle istotne i jeśli nie uda się go powołać teraz, to ucierpią na tym przyszłe pokolenia...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS