Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2014, Nr 1 (224) |


• Plusy i minusy 2013 – subiektywne podsumowanie wydarzeń roku • Sztafeta pokoleń – rozmowa o spuściźnie prof. Andrzeja Makowskiego i dr. Krzysztofa Buczkowskiego • Czy robot zastąpi geodetę? • Nie znamy dnia ani godziny – przykłady postępowań dyscyplinarnych wobec geodetów omawia sędzia Magdalena Durzyńska ...

powrót

Dariusz Andrzejewski, Damian Czekaj

Czy robot zastąpi geodetę?

Być może już niedługo roboty – niemające jednak wiele wspólnego z maszynami z książek i filmów fantastycznych – zaczną wspomagać geodetów w ich zadaniach.

Od przeszło siedemdziesięciu lat pisarze science fiction wieszczą rychłe pojawienie się robotów, mających wyręczać człowieka we wszelkiej pracy. Czy zapowiadana rewolucja w końcu nadejdzie? I czy swoim zasięgiem obejmie również geodezję?
Przeprowadzony przez nas eksperyment z zakresu robotyki mobilnej i skaningu laserowego odbył się we współpracy zaproponowanej przez Artura Adamka, pracownika Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, z zespołem kierowanym przez dr. Janusza Będkowskiego z Instytutu Automatyki i Robotyki Wydziału Mechatroniki PW. Zespół ten prowadzi badania nad rozwojem oprogramowania umożliwiającego w pełni autonomiczne działanie naziemnych robotów mobilnych. Za cel postawił sobie tak przygotować system operacyjny robota mobilnego, aby ten mógł realizować zadania bez jakiegokolwiek udziału ludzkiego operatora. My natomiast skupiliśmy się na zbadaniu dokładności działania jednego z elementów tego systemu – algorytmu 6D SLAM.

• Czym jest zatem algorytm 6D SLAM?
Jest sposobem rozwiązania zagadnienia SLAM (Simultaneous Localization and Mapping), czyli techniki służącej do nawigacji jednostek autonomicznych, polegającej na równoczesnym budowaniu modelu otoczenia i określaniu względem niego aktualnej pozycji robota.

W swoim założeniu SLAM ma zapewnić robotom pełną autonomiczność. Robot w zupełnie obcym dla siebie środowisku miałby się zorientować, zbadać otoczenie, podjąć decyzje co do swojego dalszego zachowania, ominąć napotkane przeszkody i wykonać powierzone zadanie. Wszystko to niezależnie od zewnętrznych systemów lokalizacyjnych. Aby tak się jednak stało, algorytmy sterowania oraz współpracujące z nimi systemy wizyjne (np. skaner) muszą dawać w czasie rzeczywistym pełną i wysokiej jakości informację o położeniu robota i jego otoczeniu.

Autonomiczne jednostki mobilne mogłyby wówczas znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie z powodzeniem stosowane są obecnie roboty teleoperowane (sterowane przez operatora za pomocą stacji dowodzenia), czyli w celach zwiadowczych, interwencyjnych czy poszukiwawczo-ratunkowych. Służyć mogłyby do transportu sprzętu militarnego, poszukiwania i rozbrajania niebezpiecznych materiałów (w tym materiałów wybuchowych) oraz do utylizacji i zabezpieczania odpadów. Współczesne roboty mobilne bardzo dobrze sprawdzają się w zadaniach eksploracyjnych i poszukiwawczo-ratunkowych (m.in. na terenach objętych katastrofą), a także w misjach naukowych, takich jak badanie dna oceanicznego. Dlatego można domniemywać, że autonomiczne jednostki poradziłyby sobie z tymi zadaniami równie dobrze, a nawet lepiej...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS