Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2013, Nr 12 (223) |


• Skaza na całe życie – postępowanie dyscyplinarne wobec geodetów, cz. I • Blamaż czy szansa? Krytyka branży geodezyjnej za spowalnianie inwestycji szerokopasmowych może wyjść na dobre, bo o jej problemach wreszcie zrobiło się głośno • Budowlane porządki – pierwsza część z cyklu „Bogdan Grzechnik radzi” ...

powrót

Arleta Pietrzak

Kompletny wymiar fotogrametrii

Socet SET, Socet GXP i GXP Xplorer – oprogramowanie firmy BAE Systems

Dwa produkty BAE Systems – serwero­wy GXP Xplorer i kliencki Socet GXP – do­sko­nale spełniają wymogi wielu dużych projektów. Dane efektywnie zlokalizowane za pomocą GXP Xplorer mogą być opracowywane w Socet GXP.

• Producent oprogramowania
BAE Systems jest globalnym koncernem przemysłu obronnego, który wytwarza pełny zakres towarów i usług dla sił powietrznych, lądowych oraz dla marynarki wojennej. Jednak jego nowoczesne produkty elektroniczne i informatyczne nadają się zarówno do celów wojskowych, jak i komercyjnych. Przykładem tego może być oprogramowanie do fotogrametrii, analizy zdjęć, wytwarzania produktów geoprzestrzennych, wizualizacji 3D, analiz wideo czy zarządzania danymi. Dział Geospatial eXploitation Products (GXP) zajmuje się technologiami geoprzestrzennymi oraz oprogramowaniem SOCET GXP, SOCET SET i GXP Xplorer. Koncern BAE Systems zatrudnia ponad 90 tys. pracowników na całym świecie.

• Rys historyczny
Dziedzictwo GXP jest nierozerwalnie związane z historią fotogrametrii oraz osobą Uki Helavy – pioniera technologii analitycznych. Zastosowane w jego autografie analityczne technologie stanowiły aż do późnych lat 80. standardy produkcji sprzętu fotogrametrycznego na świecie. Kiedy nastąpiła era cyfryzacji wszelkich rozwiązań ze świata nauki i techniki, w obszarze fotogrametrii pojawiła się cyfrowa stacja fotogrametryczna SOCET SET produkcji BAE Systems. Do końca XX wieku oprogramowanie koncernu znalazło zastosowanie w 80 krajach. W 2002 r. rozpoczęto tworzenie nowego oprogramowania, opartego na idei użycia pojedynczego produktu z jednym, nowoczes­nym interfejsem. Tak narodził się SOCET GXP, który połączył precyzję matematyczną i fotogrametryczne zalety SOCET SET z atutami narzędzia do przetwarzania zobrazowań VITec – wcześniejszego, a obecnie niekontynuowanego produktu BAE Systems.
W tym samym czasie rozwój lotniczych i satelitarnych cyfrowych technologii pozyskiwania obrazów spowodował lawinowy wzrost ilości danych geoprzestrzennych. Pojawił się problem zbyt czasochłonnego wyszukiwania danych do opracowań, co szczególnie dotyczyło użytkowników z zakresu obronnoś­ci. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, BAE Systems stworzył aplikację GXP Xplorer do wyszukiwania danych i zarządzania nimi.
lOd SOCET SET do SOCET GXP
SOCET SET jest oprogramowaniem do zadań kartograficznych i fotogrametrycznych z funkcjami wykonywania aerotriangulacji, tworzenia modeli terenu, ortorektyfikacji i mozaikowania wraz z wizualizacją i pozyskiwaniem danych. Oprogramowanie charakteryzuje się elastycznością, wydajnością i możliwością opracowywania danych pochodzących z licznych źródeł. Zgodnie z wizją BAE Systems – połączenia szerokiego zakresu narzędzi analitycznych w jeden efektywny produkt – fotogrametryczne możliwoś­ci SOCET SET zostały przeniesione do SOCET GXP.

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS