Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2013, Nr 12 (223) |


• Skaza na całe życie – postępowanie dyscyplinarne wobec geodetów, cz. I • Blamaż czy szansa? Krytyka branży geodezyjnej za spowalnianie inwestycji szerokopasmowych może wyjść na dobre, bo o jej problemach wreszcie zrobiło się głośno • Budowlane porządki – pierwsza część z cyklu „Bogdan Grzechnik radzi” ...

powrót

Artur Jarzyło

StarFire ? przełom w RTK

System StarFire umożliwia wyznaczanie pozycji w trybie precyzyjnym bez konieczności połączenia z naziemną lokalną siecią stacji referencyjnych. Co więcej, korekty z niego są dostępne na całym świecie, a dla wszystkich użytkowników zestawów GNSS Land-Pak marki Nav­Com – bezpłatne.

Po uruchomieniu w 2008 roku państwowej sieci stacji referencyjnych ASG-EUPOS nastąpił w Polsce gwałtowny wzrost popularnoś­ci odbiorników GPS wykorzystywanych do pomiarów RTK. Do wyznaczenia pozycji z centymetrową dokładnością wystarczył już tylko jeden odbiornik, co znacznie obniżyło koszty zakupu sprzętu. Niestety, pomiary z wykorzystaniem ASG-EUPOS czy innych naziemnych sieci stacji referencyjnych mają wiele ograniczeń, a niekiedy są w ogóle niemożliwe.

Na szczęś­cie świat nie stoi w miejscu i istnieje rozwiązanie, które pozwala wyeliminować te bolączki. Mowa tu o StarFire – globalnym systemie wspomagania pozycjonowania satelitarnego (Global Satellite Based Augmentation System, GSBAS), którego właścicielem jest amerykańska firma NavCom Technology (grupa John Deere). Jego głównym zadaniem jest umożliwienie wyznaczania z wysoką dokładnością pozycji odbiornika użytkownika końcowego. Typowe dokładności mieszczą się w granicach 5 cm w poziomie i 10 cm w pionie (odchylenie standardowe 1 s, obserwacje 24-godzinne) – gdy pomiary prowadzone są tylko i wyłącznie z wykorzystaniem StarFire lub 3 cm w poziomie i 6 cm w pionie – gdy zastosujemy technologię RTK-Extend...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama