Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2013, Nr 12 (223) |


• Skaza na całe życie – postępowanie dyscyplinarne wobec geodetów, cz. I • Blamaż czy szansa? Krytyka branży geodezyjnej za spowalnianie inwestycji szerokopasmowych może wyjść na dobre, bo o jej problemach wreszcie zrobiło się głośno • Budowlane porządki – pierwsza część z cyklu „Bogdan Grzechnik radzi” ...

powrót

Jerzy Królikowski

Blamaż czy szansa?

Za spowalnianie inwestycji szerokopasmowych branża geodezyjna jest w ostatnich miesiącach ostro krytykowana przez firmy telekomunikacyjne. Geodetom – wbrew pozorom – może to wyjść na dobre, bo o trapiących ich od lat problemach wreszcie zrobiło się głośno.

Skąd w ogóle to zamieszanie? Przede wszystkim stąd, że Polska jest największym w Europie placem budowy szerokopasmowych sieci. Obecnie realizowane projekty zakładają bowiem powstanie aż 40 tys. km światłowodów! Kłopot w tym, że prace te w dużej mierze są finansowane ze środków Unii Europejskiej, co oznacza, że muszą być rozliczone do końca 2015 roku, inaczej dotacje przepadną. W przypadku rozpoczętego w połowie tego roku projektu w woj. warmińsko-mazurskim oznacza to konieczność budowy średnio 4-5 km dziennie! Dlatego gdy wykonawcy sieci świat­łowodowych zderzyli się z geodezyjną rzeczywistością (powolna obsługa w ODGiK-ach, papierowe i niedokładne mapy, konieczność płacenia za materiały, różne standardy w sąsiednich powiatach itp.), wpadli w popłoch i irytację.
W pierwszej kolejności zaczęli skarżyć się do urzędów marszałkowskich oraz instytucji rządowych. Efektem tego było podpisanie w 2011 r. memorandum, którego sygnatariusze mieli wypracować rozwiązania ułatwiające prowadzenie inwestycji szerokopasmowych. Na niewiele się to jednak zdało, więc inwestorzy kontynuowali naciski. Ich efektem było m.in. wystosowanie przez GUGiK listu do WINGiK-ów, by przyspieszyć obsługę tych prac w powiatowych ośrodkach, a także zorganizowanie przez resort cyfryzacji wspólnie z GUGiK-iem cyklu trzech konferencji – pierwsza odbyła się 22 października br. w Warszawie.

• Winny geodeta!
• Inwestor A rozpoczyna budowę świat­łowodu. Jego przebieg bez problemów uzgodniono na posiedzeniu ZUD-u. Gdy tylko rozpoczęto kopanie, okazało się, że po planowanej trasie światłowodu biegnie już gminny wodociąg, którego nie było na mapie. Gmina w ZUD-zie uczestniczyła i żadnych uwag do projektu nie wniosła.
• Inwestor B rozpoczyna wykop pod światłowód i znajduje niezinwentaryzowany przewód. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że – jak się później okazało – sam ten przewód kilka lat wcześniej układał.
• Dwa zespoły geodezyjne na podstawie tego samego projektu tyczą ten sam punkt, tyle że wyznaczają go pół metra od siebie.
• Mapa zasadnicza jasno wskazuje, że planowany światłowód będzie biegł pod trawnikiem, w terenie okazuje się jednak, że pod chodnikiem. Inwestor C musi więc wyłożyć dodatkowe pieniądze za jego zajęcie.
• Z projektu wynika, że układanie światłowodu obędzie się bez kolizji. Niepokój inwestora D budzi jednak to, że istniejące przewody nie biegną prosto, ale łukiem. Po rozpoczęciu robót okazuje się, że dzieje się tak nie bez powodu – omijają bowiem niezinwentaryzowane instalacje.

Przykładami takich sytuacji Marcin Matuszewski z grupy roboczej ds. zapewnienia internetu na obszarach słabo zaludnionych sypał podczas warszawskiej konferencji jak z rękawa. Po omówieniu każdego z nich pytał zgromadzonych (160 osób, wśród nich wielu inwestorów), kto jest winny. Sala zgodnie odpowiadała, że geodeta...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS