Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2013, Nr 11 (222) |


• Dlaczego nie warto ruszać się z domu, przekonywali producenci sprzętu i oprogramowania na Intergeo 2013 • List do premiera. Dr Waldemar Izdebski zdecydował się na list otwarty do prezesa Rady Ministrów. Czego ten list dotyczy? • INSPIRE to nie wszystko – kolejny artykuł z serii „IIP dla każdego” • Listopad. ...

powrót

Paulina Mól, Szczepan Moskała

Powrót do korzeni

XV Wyprawa BARI studentów AGH, Sintra w Portugalii, 3 sierpnia – 5 września

Przeszło rok przygotowań, poszukiwanie obiektu pomiaru i funduszy, setki wysłanych pytań, załatwianie mnożących się formalności wyjazdowych, ale opłaciło się! Wypracowana przed laty przez naszych starszych kolegów formuła wypraw naukowych wykonujących inwentaryzację zabytków sprawdziła się po raz kolejny.

• Geneza
W wakacyjnych numerach GEODETY z 2011 roku pojawił się obszerny artykuł o wyprawach BARI organizowanych przez studentów Wydziału Geodezji Górniczej AGH służących inwentaryzacji architektonicznej światowej klasy zabytków. Nikt się chyba wtedy nie spodziewał, że ideę tę uda się reaktywować. W tym samym czasie w Kole Naukowym Geodetów nastąpił renesans. Dobra praca kilku kolejnych zarządów sprawiała, że staliśmy się prężnie działającą organizacją. W archiwach znaleźliśmy wiele materiałów dotyczących prac studentów z kilkudziesięciu lat, m.in. z wypraw BARI. Postanowiliśmy zorganizować jubileusz 60-lecia działalności KNG na AGH. Pomysł ten bardzo dobrze przyjęli byli członkowie, którzy licznie przybyli na obchody. Opowiadania Krystiana Wachowskiego, Adama Boronia, Tadeusza Szczutki, Janusza Halińskiego, Franciszka Grybosia czy Aleksandra Grada o przygodach, jakie przeżyli na wyprawach BARI, oraz doświadczeniach, jakie zdobyli, rozbudziły naszą wyobraźnię. Postanowiliśmy podjąć trud i ożywić ideę tego ciekawego przedsięwzięcia.

• Trudne początki
Zaczęliśmy od zebrania ekipy złożonej z osób działających w Kole i mających doświadczenie przy organizacji różnych projektów. Ostatecznie skład osobowy był następujący: Szczepan Moskała (kierownik), Paulina Mól (sekretarz), Paweł Pałka, Paweł Drwal, Michał Buczek oraz Dagmara Patro. Wykonaliśmy pierwszy krok, ale co dalej? Nieoceniona okazała się pomoc opiekuna Koła – prof. Konrada Eckesa, który przekazał nam wiele informacji i pomocnych wskazówek. Spotkaliśmy się także z prezesem MGGP S.A. Franciszkiem Grybosiem, który entuzjastycznie przyjął nasz pomysł i obiecał wsparcie ze strony swojej firmy.
Podobnie jak w poprzednich wyprawach celem projektu było wykonanie inwentaryzacji architektonicznej wysokiej klasy zabytku. Poszukiwanie obiektu zajęło nam sporo czasu. Od początku listopada systematycznie przeczesywaliśmy strony internetowe w poszukiwaniu ciekawych zabytków i wysyłaliśmy kolejne pytania lub dzwoniliśmy. Efektów nie było, ale nie odpuszczaliśmy. Wreszcie pod koniec marca udało się! Otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź z Sintry w Portugalii. Zaproponowano nam wykonanie inwentaryzacji Pałacu Pena – jednego z siedmiu cudów Portugalii wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

• Przygotowania
Do planowanego terminu wyjazdu pozostały 4 miesiące. W zasadzie – oprócz obiektu, wsparcia MGGP i WGGiIŚ – nie mieliśmy nic. Na szczęście dzięki dobrej organizacji udało nam się sprawnie stworzyć stronę internetową, pozyskać patronów honorowych, medialnych oraz sponsorów. Jednocześnie planowaliśmy dokładny przebieg trasy, noclegi, tak aby ograniczyć koszty. Ustalaliśmy także ostateczne terminy odwiedzin w firmach i instytucjach. Najbardziej czasochłonne okazało się jednak załatwianie formalnoś­ci wyjazdowych na naszej uczelni. Ważną kwestią było zaplanowanie pomiarów oraz zapewnienie niezbędnego sprzętu geodezyjnego...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS