Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2013, Nr 11 (222) |


• Dlaczego nie warto ruszać się z domu, przekonywali producenci sprzętu i oprogramowania na Intergeo 2013 • List do premiera. Dr Waldemar Izdebski zdecydował się na list otwarty do prezesa Rady Ministrów. Czego ten list dotyczy? • INSPIRE to nie wszystko – kolejny artykuł z serii „IIP dla każdego” • Listopad. ...

powrót

Jerzy Królikowski

Koniec z papierową geodezją?

Co zakłada rozporządzenie ws. organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego?

W pełni cyfrowy państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, możliwość zamawiania danych z ośrodka oraz zgłaszania robót i płacenia przez internet – te i wiele innych udogodnień mają być od 2020 r. standardem w całym kraju. Tak przynajmniej zakłada rozporządzenie ws. organizacji i trybu prowadzenia PZGiK, które wejdzie w życie na początku przyszłego roku.

Jak podkreśla GUGiK, jest to pierwszy akt prawny tej rangi, który całościowo reguluje funkcjonowanie państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (PZGiK). Nie licząc nowelizacji przepisów ws. ewidencji gruntów i budynków, to jednocześ­nie ostatnie rozporządzenie do ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej. Jest ono zresztą ściśle powiązane z pozostałymi aktami wykonawczymi. Wprowadzone przezeń rozwiązania dotyczące wymiany danych są bowiem dostosowane do pojęciowych modeli danych i schematów aplikacyjnych ustalonych we wcześniejszych rozporządzeniach.

Jak napisano w ocenie skutków regulacji, rozporządzenie ws. PZGiK jest odpowiedzią na lawinowy przyrost danych w zasobie, a także na postęp technologiczny, jaki dokonał się w ostatnich latach w geodezji i kartografii. Czy pchnie ono wreszcie wszystkie ośrodki dokumentacji w XXI wiek?

• Elektronika to podstawa

Najważniejsze założenie tego aktu głosi, że zasób ma mieć postać elektroniczną. Zgodnie z tym i innymi rozporządzeniami do ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej, przechowywane w PZGiK materiały mają być zapisane w języku GML i być zgodne z Modelem Podstawowym. W największym skrócie digitalizacja zasobu wiąże się z trzema kluczowymi terminami: dokument elektroniczny, portal internetowy oraz system PZGiK.

Według rozporządzenia dokument elektroniczny (zgodny z ustawą o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne) ma stanowić podstawową formę materiałów i zbiorów danych gromadzonych w zasobie. W tej postaci będą one zarówno przechowywane, jak i udostępniane. W tym drugim przypadku mają być uwierzytelniane bezpiecznym podpisem elektronicznym, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP lub (tylko w przypadku zgłaszania prac) przy użyciu certyfikatu cyfrowego systemu informatycznego działającego w danym ośrodku...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS