Jerzy Królikowski
Koniec z papierową geodezją?
Co zakłada rozporządzenie ws. organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego?
|
W pełni cyfrowy państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, możliwość zamawiania danych z ośrodka oraz zgłaszania robót i płacenia przez internet – te i wiele innych udogodnień mają być od 2020 r. standardem w całym kraju. Tak przynajmniej zakłada rozporządzenie ws. organizacji i trybu prowadzenia PZGiK, które wejdzie w życie na początku przyszłego roku.
Jak podkreśla GUGiK, jest to pierwszy akt prawny tej rangi, który całościowo reguluje funkcjonowanie państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (PZGiK). Nie licząc nowelizacji przepisów ws. ewidencji gruntów i budynków, to jednocześnie ostatnie rozporządzenie do ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej. Jest ono zresztą ściśle powiązane z pozostałymi aktami wykonawczymi. Wprowadzone przezeń rozwiązania dotyczące wymiany danych są bowiem dostosowane do pojęciowych modeli danych i schematów aplikacyjnych ustalonych we wcześniejszych rozporządzeniach.
Jak napisano w ocenie skutków regulacji, rozporządzenie ws. PZGiK jest odpowiedzią na lawinowy przyrost danych w zasobie, a także na postęp technologiczny, jaki dokonał się w ostatnich latach w geodezji i kartografii. Czy pchnie ono wreszcie wszystkie ośrodki dokumentacji w XXI wiek?
• Elektronika to podstawa
Najważniejsze założenie tego aktu głosi, że zasób ma mieć postać elektroniczną. Zgodnie z tym i innymi rozporządzeniami do ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej, przechowywane w PZGiK materiały mają być zapisane w języku GML i być zgodne z Modelem Podstawowym. W największym skrócie digitalizacja zasobu wiąże się z trzema kluczowymi terminami: dokument elektroniczny, portal internetowy oraz system PZGiK.
Według rozporządzenia dokument elektroniczny (zgodny z ustawą o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne) ma stanowić podstawową formę materiałów i zbiorów danych gromadzonych w zasobie. W tej postaci będą one zarówno przechowywane, jak i udostępniane. W tym drugim przypadku mają być uwierzytelniane bezpiecznym podpisem elektronicznym, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP lub (tylko w przypadku zgłaszania prac) przy użyciu certyfikatu cyfrowego systemu informatycznego działającego w danym ośrodku...
Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY
powrót
|