Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2013, Nr 11 (222) |


• Dlaczego nie warto ruszać się z domu, przekonywali producenci sprzętu i oprogramowania na Intergeo 2013 • List do premiera. Dr Waldemar Izdebski zdecydował się na list otwarty do prezesa Rady Ministrów. Czego ten list dotyczy? • INSPIRE to nie wszystko – kolejny artykuł z serii „IIP dla każdego” • Listopad. ...

powrót

Sławomir Mleczko

Listopad. C?est la vie

Szkoła Fotointerpretacji, cz. 11

Na przełomie października i listopada zwykle odwiedzamy groby swoich bliskich. W związku z tą piękną polską tradycją wzmaga się ruch na drogach, a w okolicach cmentarzy robi się tłoczno. Kierowcy nerwowo szukają wolnych miejsc do parkowania, których zwykle brakuje. W przypadku dużych cmentarzy lub mogił odwiedzanych sporadycznie kolejną trudność może sprawić szybkie odnalezienie właściwego grobu. Czy do rozwiązania tych problemów przydadzą się zdjęcia lotnicze? Jakie jeszcze informacje dotyczące cmentarzy możemy odczytać, dysponując takim materiałem?

W tym artykule wykorzys­tamy fragment fotomapy lotniczej wykonanej przez MGGP Aero z Tarnowa we wrześ­niu 2011 roku. Kadr przedstawia krakowski cmentarz Prądnik Czerwony, zwany także Batowickim (w rzeczywistoś­ci są to jednak dwa cmentarze). W latach 20. ubiegłego wieku powstał tutaj cmentarz parafialny (Batowicki), a w 1966 roku – w związku z rozwojem przestrzennym i demograficznym miasta – utworzony został w sąsiedztwie cmentarz komunalny (Prądnik Czerwony). Zlokalizowany na terenach dzielnicy Prądnik Czerwony, jest dziś jedną z największych, a zarazem najmłodszych nekropolii stolicy Małopolski. Swoją drugą nazwę zawdzięcza znajdującej się w pobliżu wsi Batowice, której południowa część włączona została w latach 70. do Krakowa.

Rozpoznawanie na zdjęciach lotniczych cmentarzy, szczególnie tych dużych, jest dosyć łatwe. Najczęściej widoczna jest drobnoziarnista struktura tworzona przez sąsiadujące ze sobą w bliskiej odległości mogiły, których rytm jest równomierny, a kształt powtarzalny. Spacerując po cmentarzu, przemieszczamy się alejkami, których układ przestrzenny dzieli ten obszar na poszczególne fragmenty, tzw. kwatery cmentarne [A]. Aby jednoznacznie wskazać lokalizację interesującego nas grobu, musimy znać jeszcze numer rzędu i miejsca w danej kwaterze. Gdy nie mamy tych danych, a nie pamiętamy dokładnie drogi, możemy się posiłkować internetowymi lokalizatorami, które po wpisaniu podstawowych danych o zmarłym wskażą nam miejsce jego spoczynku (tak jest w przypadku krakowskich cmentarzy)...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS