Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2013, Nr 11 (222) |


• Dlaczego nie warto ruszać się z domu, przekonywali producenci sprzętu i oprogramowania na Intergeo 2013 • List do premiera. Dr Waldemar Izdebski zdecydował się na list otwarty do prezesa Rady Ministrów. Czego ten list dotyczy? • INSPIRE to nie wszystko – kolejny artykuł z serii „IIP dla każdego” • Listopad. ...

powrót

INSPIRE to nie wszystko

Opolskie w internecie – współpraca organów administracji publicznej w korzystaniu z zasobów IIP

Dyrektywa INSPIRE oraz ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej stały się punktem wyjścia do intensywnego rozwoju lokalnych i regionalnych infrastruktur informacji przestrzennej (IIP). Dzięki temu wiele tematycznych rejestrów publicznych zostało ujednoliconych i opublikowanych w systemach informacji przestrzennej instytucji publicznych. Jednak mimo wytycznych INSPIRE specyfika rejestrów tematycznych sprawia, że wymagają one indywidualnego podejścia.

Takie podejście do informatyzacji rejestrów podyktowane jest przede wszystkim formą i stopniem kompletności danych wyjściowych, a także potrzebami dysponentów danych i odbiorców. Na tym etapie kluczowa jest prawidłowa i pełna identyfikacja potrzeb oraz wprowadzenie najbardziej efektywnej formy rejestru.

Doskonałym przykładem współpracy wielu organów administracji publicznej w zakresie wykorzystania istniejących zasobów IIP jest regionalna infrastruktura informacji przestrzennej (RIIP) pn. „Opolskie w internecie – system informacji przestrzennej”. Za administrowanie i zarządzanie danymi przestrzennymi z ramienia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego (UMWO) odpowiada Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (WODGiK) w Opolu. Podstawą architektury centralnej bazy danych RIIP są dane referencyjne (granice administracyjne, miejscowoś­ci, ulice, punkty adresowe, działki, budynki), do których odnoszą się pozostałe bazy tematyczne. Dane pogrupowane są według zadań, za których realizację odpowiedzialny jest dysponent danych. Jak pokazała praktyka, w gąszczu danych nie lada wyzwaniem jest takie skonfigurowanie systemu, aby maksymalnie skrócić użytkownikom drogę dostępu do interesujących ich informacji, nie ograniczając przy tym swobody w operowaniu danymi. W przypadku RIIP łatwość dostępu do danych zrealizowano za pomocą kompozycji tematycznych w portalu lub poprzez wyszukiwarkę przestrzenną. Zaawansowani i dociekliwi użytkownicy mogą tworzyć, zapisywać i udostępniać włas­ne kompozycje, wykonywać analizy przestrzenne itp...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS