Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2013, Nr 10 (221) |


• Wciąż w dołku – ceny usług geodezyjnych 2013 • Działka, granica, nieruchomość – analiza terminologiczna wybranych problemów katastru i zagadnień pokrewnych • Szkoła fotointerpretacji, cz. 10 • Ocena przydatności oprogramowania LAStools do przetwarzania danych z lotniczego skaningu laserowego, cz. II • ...

powrót

Jerzy Saczuk

Precyzyjne pozycjonowanie smartfonem

Wyposażenie telefonów komórkowych w rozwiązania pozwalające na absorpcję strumienia poprawek w terenie (mobilne łącze internetowe GPRS, EDGE, UMTS) i aplikacje umożliwiające opracowanie wyników pomiarów zachęca do próby użycia poprawek referencyjnych ASG-EUPOS.

Obecnie telefonia mobilna zdominowana została przez smartfony, urządzenia oferujące funkcje daleko wykraczające poza prowadzenie rozmów telefonicznych czy przesyłanie wiadomości tekstowych. Współczesne smartfony to w zasadzie zminiaturyzowane komputery dysponujące stosunkowo dużą mocą obliczeniową i ekranami o wysokiej rozdzielczości, oferujące zaawansowane funkcje multimedialne, zapewniające mobilny dostęp do internetu oraz pozwalające na uruchamianie różnego typu aplikacji. Smartfony wyposażone są w różne sensory: termometry, busole magnetyczne, żyroskopy, akcelerometry. Większość z nich posiada również wbudowany moduł GNSS, najczęściej z funkcją A-GPS (Assisted GPS).

Celem przyświecającym konstruowaniu modułów A-GPS jest zapewnienie wygodnej i szybkiej obsługi realizowanej różnymi metodami funkcji pozycjonowania w aplikacjach kategorii LBS (location-based services). Większą wagę przywiązuje się przy tym do optymalizacji energochłonności oraz minimalizacji kosztów wytwarzania układów, a mniejszą do zapewnienia wysokiej precyzji pozycjonowania. Dlatego warto się tym ostatnim problemem zająć.

W ramach projektu badawczego „Budowa modułów wspomagania serwisów czasu rzeczywistego systemu ASG-EUPOS” realizowane było zadanie „Stworzenie serwisu pozycjonowania z wykorzystaniem telefonów komórkowych GSM z modułem GNSS”, w którym podjęto badania w zakresie stworzenia technologii prowadzącej do optymalizacji precyzji wyznaczania pozycji przy użyciu telefonów komórkowych i smartfonów. W efekcie zostały opracowane:
• metoda mRTK (mobilne RTK) – zapewniająca decymetrowe dokładności i przeznaczona do zastosowania z fazowymi odbiornikami GPS (np. SiRFstarIII, SiRFstarIV)
• metoda mDGPS (mobilne DGPS) – zaprezentowana w artykule metoda uniwersalna pozwalająca na uzyskanie dokładnoś­ci pozycjonowania na poziomie 1-3 m, możliwa do wykorzys­tania w przypadku większości wbudowywanych w smartfony odbiorników A-GPS.

• Baza dla realizowanego projektu

W opracowanej technologii mDGPS wykorzystuje się poprawki referencyjne udostępniane przez serwisy czasu rzeczywistego systemu ASG-EUPOS. Serwisy te działają na zasadzie pomiarów różnicowych DGNSS (Differential GNSS) oraz RTK (Real-Time Kinematic) wykonywanych z użyciem stacji referencyjnych. Korekty obserwacyjne przesyłane są do zalogowanego użytkownika w czasie rzeczywistym za pośrednictwem mobilnego łącza internetowego, co umożliwia wykonywanie precyzyjnej lokalizacji bezpośrednio w terenie. W zależności od metody pomiarów (DGPS/RTK), rodzaju sprzętu pomiarowego (L1 lub L1/L2) i wybranego serwisu, możliwe jest uzys­kanie dokładności pozycjonowania od 3 m do 3 cm (NAWGIS – 3 m, KODGIS – 0,25 m dla technologii DGPS/L1, NAWGEO – 0,03 m dla technologii RTK/L1 lub RTKL1/L2), czyli zdecydowanie lepszej niż w metodzie autonomicznej (zależnie od klasy odbiornika GNSS 5-30 m).

W projekcie przyjęto założenie, że istnieje możliwość użycia poprawek referencyjnych ASG-EUPOS do podwyższenia dokładności pozycjonowania z użyciem telefonów komórkowych. Przemawia za tym wyposażenie tych urządzeń w rozwiązania techniczne pozwalające na absorpcję strumienia poprawek w terenie (mobilne łącze internetowe GPRS, EDGE, UMTS) i aplikacje umożliwiające opracowanie wyników pomiarów. Niestety, moduły GNSS wbudowywane w telefony komórkowe i smartfony nie mogą zapewnić wysokiej precyzji pomiarów położenia. Są to na ogół odbiorniki jednosystemowe (GPS), jednoczęstotliwościowe (L1), kodowe. Ich oprogramowanie oraz API nie pozwalają na dostęp do surowych obserwacji (pseudoodległoś­ci), nie jest zatem możliwe zastosowanie standardowych metod pozycjonowania względnego DPGS czy RTK...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS