Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2013, Nr 10 (221) |


• Wciąż w dołku – ceny usług geodezyjnych 2013 • Działka, granica, nieruchomość – analiza terminologiczna wybranych problemów katastru i zagadnień pokrewnych • Szkoła fotointerpretacji, cz. 10 • Ocena przydatności oprogramowania LAStools do przetwarzania danych z lotniczego skaningu laserowego, cz. II • ...

powrót

Jerzy Królikowski

Nova alternatywa dla skanera

Leica Nova MS50 – tachimetr skanujący nawet 1000 punktów na sekundę

Niejedna polska firma zastanawia się pewnie nad kupnem skanera laserowego. Powstrzymuje ją jednak wysoka cena sprzętu lub – jak na ironię – imponujące możliwości pomiarowe, które czynią LiDAR przydatnym tylko w wąskim zakresie robót. Ciekawą propozycją dla geodetów z takimi dylematami jest Leica Nova MS50.

Urządzenie po raz pierwszy zaprezentowano w czerwcu w Las Vegas na konferencji HxGN Live grupy Hexagon (Leica Geosystems jest jej częścią). Najkrócej można je opisać jako tachimetr skanujący, choć producent unika słowa tachimetr (total station) na rzecz nazwy multi station. Ten chwyt marketingowy jest poniekąd uzasadniony. Trudno bowiem znaleźć na rynku sprzęt o choćby zbliżonych możliwościach. Dodajmy, że dotychczas Leica w zasadzie nie oferowała tachimetrów skanujących. Sprzedawała wprawdzie model TS15 z opcją pomiaru punktów w siatce o zadanej gęs­tości, ale raptem z prędkością kilkunastu pkt/s. Niewiele lepiej wypadała konkurencja oferująca prędkość do 30 pkt/s. Tymczasem w przypadku modelu Leica MS50 jest to nawet tysiąc punktów na sekundę! Ale zacznijmy od przyjrzenia się podstawowym funkcjom tego urządzenia.

• Odsłona 1.: tachimetr

Jeśli chodzi o tachimetrię, instrument mierzy kąty z dokładnością 1˝, a błąd dalmierza to 1 mm + 1,5 ppm w przypadku pomiaru na pryzmat i 2 mm + 2 ppm w trybie bezlustrowym. Imponujący jest także zasięg – do 10 km na pryzmat i do 2 km bez niego.

Dodajmy, że MS50 jest częścią serii Nova, w skład której wchodzą także modele TM50 i TS50 będące następcami tachimetrów TM/TS30. W stosunku do rozwiązania multi station mają one większą dokładność (0,5˝ dla kątów i do 0,6 mm + 1 ppm dla odległości), natomiast nie oferują możliwości skanowania.

Na tle innych tachimetrów serię Nova wyróżniają m.in. dwie cyfrowe kamery z matrycą 5 Mpx. Pierwsza umieszczona jest nad obiektywem (zakres obrazowania 19,4°), a druga w osi celowej (z 30-krotnym powiększeniem i węższym polem widzenia – 1,5°). Obie rejestrują obraz z częstotliwością 20 Hz i wyświetlają go na dwustronnym, kolorowym ekranie. Do czego potrzebne są kamery?

Po pierwsze, ułatwiają celowanie. Zamiast patrzeć przez lunetę, wystarczy obserwować ekran. Sporym udogodnieniem jest tu wspomniane 30-krotne powiększenie oraz przycisk autofokusa, który wyostrzy zarówno cyfrowy, jak i analogowy obraz. Po drugie, w trybie rzeczywistości rozszerzonej można przeglądać pomierzone punkty, co pozwala łatwo zorientować się, ile pracy już wykonaliśmy i co jeszcze pozostało do zrobienia. Po trzecie, zdjęcia z kamer mogą być zapisywane wraz ze współrzędnymi, co na etapie pracy w biurze ułatwi identyfikację punktów. Po czwarte, po skalibrowaniu kamera w tachimetrze może posłużyć do profesjonalnych naziemnych pomiarów fotogrametrycznych.

Niewątpliwą zaletą serii Nova są szybkie serwomotory (180°/s) wraz z systemem automatycznego rozpoznawania celu o dokładności 0,5˝, dzięki którym pomiary można prowadzić w pojedynkę. Łączność pomiędzy tachimetrem a przymocowanym do tyczki rejestratorem zapewnia Bluetooth. Wprawdzie technologia ta pozwala na pracę tylko w promieniu kilkunastu metrów od instrumentu, ale producent oferuje opcjonalny moduł, który wydłuża zasięg nawet do 900 m. Pomiary w takiej konfiguracji dodatkowo ułatwia możliwość transmisji obrazu wideo z tachimetru do kontrolera na tyczce, dzięki czemu użytkownik ma pewność, że mierzy na właś­ciwy cel...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS