Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2013, Nr 9 (220) |


• Wyzwań od metra – O tym, jak technologie geodezyjne pozwalają bezpiecznie drążyć II linię metra, mówi Mariusz Wiliński, kierownik Działu Geodezji w AGP Metro • Na ile ortofotomapa z drona może być przydatna w praktyce geodezyjnej oceniają autorzy artykułu na podstawie przeprowadzonych badań • Łatka teraz, ubranie później? ...

powrót

Anna Wardziak

Czy warto się dokształcać?

Studia podyplomowe związane z szeroko rozumianą geodezją, oferta 2013/2014

Główne profile studiów podyplomowych na wydziałach krajowych uczelni kształcących na kierunku geodezja i kartografia się nie zmieniają (choć tego typu SP oferują nie tylko one). Są to systemy informacji geograficznej oraz szacowanie nieruchomości. I choć podjęcie SP ułatwia brak konkurencji przy naborze, to jednak organizatorzy nierzadko zmagają się z niską frekwencją.

Nowością są w tym roku studia z zakresu geoinformatyki w ochronie środowiska organizowane przez Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego wspólnie z firmą Esri Polska (ich uruchomienie planowane jest na październik br.). Nowoś­cią pozostaje również oferta Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, która ponownie zamierza uruchomić studia z zakresu systemów informacji przestrzennej oraz zastosowania GNSS w gospodarce i administracji (roku temu się to nie udało). Z kolei prof. Tadeusz Chrobak będzie kierował SP z zakresu GIS, które planuje uruchomić PWSTE w Jarosławiu (dotąd profesor szefował tego typu kursowi na AGH w Krakowie).

Niestety, w tym roku powiększyło się grono zawieszonych SP związanych z GIS-em o zajęcia organizowane dotąd wspólnie przez Politechnikę Śląską i ISPiK w Gliwicach. Nadal zawieszone do odwołania są SP prowadzone wcześ­niej na UP we Wrocławiu, na SGGW w Warszawie, w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie oraz w Wyższej Szkole Technologii Informatycznych w Katowicach. Podobnie stało się ze SP „Metody satelitarnego pozycjonowania GNSS w geodezji i systemach GIS” na UWM w Olsztynie. Przyczyną, jak informują organizatorzy, jest w większości przypadków zbyt małe zainteresowanie.
Natomiast jeśli chodzi o studia związane z szacowaniem nie­ru­cho­moś­ci, nie ma – jak dotąd – podobnych problemów. Z pewnością decyduje to, że ukończenie studiów podyplomowych związanych z rynkiem nieruchomoś­ci jest jednym z warunków uzyskania uprawnień zawodowych rzeczoznawcy majątkowego. Takiego obowiązku nie ma w przypadku uprawnień w dziedzinie geodezji i kartografii (choć i w tym roku podjęto kolejną nieudaną próbę wprowadzenia w naszej branży obowiązku stałego doskonalenia kwalifikacji przy okazji prac nad ustawą deregulacyjną – GEODETA 2 i 3/2013).

Zasadniczo przy naborze na studia podyplomowe nie ma konkurencji. Wystarczy mieć dyplom ukończenia studiów wyższych. Ale konieczność zapłaty za naukę sprawia, że znakomita większość uczestników wie, po co tam jest. Decyzję o rozpoczęciu studiów często podejmuje się, by uaktualnić wiedzę oraz nabyć praktykę w zakresie nowych technologii czy zmieniających się regulacji prawnych. Nowe kwalifikacje są szansą na wyższe zarobki. Studia podyplomowe dają także możliwość zawarcia ciekawych i owocnych znajomości oraz zyskania szerszej orientacji w branży. Warunek jednak jest taki, żeby wybrać kierunek studiów w sposób świadomy i przemyślany. Dlatego warto zasięgnąć opinii dotychczasowych absolwentów, popytać o wykładowców czy przejrzeć szczegółowy program zajęć.

Tym razem publikujemy ofertę 22 studiów podyplomowych, przy czym 10 z nich to propozycje stricte GIS-owe (ok. 350 miejsc). Ramowa tematyka zajęć na SP z zakresu GIS obejmuje m.in. metody pozyskiwania danych, metody prezentacji kartograficznej i wizualizacji danych, analizy przestrzenne, metadane, standardy, normy, przegląd oprogramowania, zagadnienia związane z budową i zarządzaniem bazami danych. Oczywiście w zależności od tego, jaka placówka je organizuje, każde SP będą miały swoją specyfikę. Pozostałe studia, które zaliczyliśmy do grupy związanych z GIS i geodezją, mają charakter raczej unikatowy. Wśród nich są SP z zakresu: lotniczego i naziemnego skaningu laserowego (40 miejsc), geodezji numerycznej (45), hydrografii (20) czy zastosowania GNSS w gospodarce i administracji (20).
Natomiast osiem placówek z zakresu wyceny/szacowania nieruchomości, które znalazły się w naszym zestawieniu, dysponuje 650 miejscami. Najwięcej, bo po 120, podobnie jak w latach poprzednich, mają do zaoferowania WBLiW Politechniki Wrocławskiej i WGiK Politechniki Warszawskiej, niewiele mniej (110) – WGGiIŚ AGH w Krakowie.

Wszystkie studia podyp­lomowe są płatne. Na GIS-owych można uczyć się już za 3,2 tys. zł (skaning laserowy na AGH), ale i za 12 tys. zł (tyle wynosi pełny koszt kursu UNIGIS, który trwa jednak 4 semestry, a nie 2, jak pozostałe, choć nauka odbywa się głównie w trybie e-learningu). Bardziej ujednolicone są ceny za studia z szacowania, średnio to ok. 3,8 tys. zł.
Kandydat na SP musi posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych. W przypadku studiów związanych z GIS-em wystarczy dyplom inżyniera/licencjata. Profil ukończonych studiów najczęściej nie ma znaczenia. O przyjęciu decyduje też kolejność zgłoszeń i oczywiście wniesienie opłaty (w całoś­ci lub w części) oraz złożenie kompletu dokumentów. Jedynie na studiach UNIGIS obowiązuje rozmowa kwalifikacyjna. Natomiast kandydaci na SP z wyceny nieruchomoś­ci muszą legitymować się wykształceniem wyższym magisterskim (kierunek studiów nie ma znaczenia).

Szczegóły dotyczące poszczególnych ofert na Geoforum.pl w dziale Informator/Edukacja/Studia podyp­lomowe.

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS