Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2013, Nr 9 (220) |


• Wyzwań od metra – O tym, jak technologie geodezyjne pozwalają bezpiecznie drążyć II linię metra, mówi Mariusz Wiliński, kierownik Działu Geodezji w AGP Metro • Na ile ortofotomapa z drona może być przydatna w praktyce geodezyjnej oceniają autorzy artykułu na podstawie przeprowadzonych badań • Łatka teraz, ubranie później? ...

powrót

Dariusz P. Kowalik

Geodetka

Nie wiem, co mnie podkusiło, ale wyraźnie szukam guza. W dobie dyskusji nad parytetami i równouprawnieniem zacząłem się zastanawiać nad sytuacją kobiet w geodezji, tej terenowej również.

• Ufff, jak gorąco w koedukacji

Na budowę w ramach wzmocnienia dostałem kompletny zespół pomiarowy – panią i pana. Na wstępie rzuciłem zespół na drogi przy mostach. I nic, cisza, brak uwag. Eksperyment zespołu mieszanego się powiódł. Następnego dnia idę za ciosem, ponawiam zadania. Jedyne, co się zmieniło, to temperatura – z 15 rąbnęło na 30 stopni. Zrobiło się gorąco. Moja koedukacja, jak wszyscy na budowie, prężnie zrzuciła ubranka, pozostawiając oczywiś­cie przewidziane w ramach BHP luźne, lekkie, siatkowe kamizelki w rażących kolorach i hełmy, a jakże, obowiązkowe.

Po zakończonej pracy o osiemnastej przydreptał do mnie podekscytowany behapowiec z prośbą o wycofanie geodetki z budowy lub przynajmniej przesunięcie w rejony płaskie. On sam przyznał się, że cały dzień kontrolował mój zespół mieszany i żadnych uwag nie zgłasza, ale z tego, co zaobserwował, wnosi o pilne zastosowanie się do jego prośby. Stwierdziłem, że w dobie parytetów i równouprawnienia nie mogę spełnić jego życzenia. Na moje słowa wchodzi inżynier od mostów i błaga o zespół męski albo jakoś sobie sami poradzą, bez nas, będzie najwyżej krzywo, ale coś ruszy, „do cholery”, do przodu. Poirytowany, wrzasnąłem: o co wam chodzi?

Behapowiec tylko machnął ręką i wyciągnął ze 200 fotek. Następnie, wzdychając za każdym razem, odłożyli powoli i z pietyzmem 150 artystycznych zdjęć dziarskiej geodetki. Rzucili mi na stół pozostałe 50 fotek facetów w różnym wieku, a to z przygwożdżonym przez zbrojenie nosem, ręką lub nogą, a to spadających z nasypu, i to nie pojedynczo, a w grupach, z uśmiechem na ustach, a to wpatrzonych w jeden punkt bez jakichkolwiek oznak życia, tylko z szeroko rozdziawionymi gębami. Budowa w tym rejonie stanęła. Mostowiec twierdził, że dźwigi tkwią godzinami w jednym miejscu, gdyż hakowi rozmawiali przez radio tylko o przemieszczeniach geodetów, a główną informacją podawaną z ust do ust było „czy już jest”. Dodatkowo sympatycznego mostowca opieprzył przejeżdżający akurat dyrektor, że nie potrafi zapanować nad budową i rozdysponować ludzi. Ciągle narzeka, że ma ich mało, a jak już ich dostał, to ustawia wszystkich do odbioru tyczenia geodezyjnego, i to jeszcze na początku tej czynności. Na szczęście dyrektor po cichu przyznał, mrugając porozumiewawczo, że sam oglądał tyczenie. – Tylko żeby mi się to nie powtórzyło! – zapowiedział i zadowolony z siebie odjechał...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS