Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2013, Nr 9 (220) |


• Wyzwań od metra – O tym, jak technologie geodezyjne pozwalają bezpiecznie drążyć II linię metra, mówi Mariusz Wiliński, kierownik Działu Geodezji w AGP Metro • Na ile ortofotomapa z drona może być przydatna w praktyce geodezyjnej oceniają autorzy artykułu na podstawie przeprowadzonych badań • Łatka teraz, ubranie później? ...

powrót

Sławomir Mleczko

Pierwszy dzwonek dla uczniów

Szkoła fotointerpretacji, część 9

Wraz z nadejściem wrześ­­nia kończy się dla uczniów błogi okres wakacyjny. W tym artykule poddamy fotointerpretacji zdjęcie wykonane przez MGGP Aero w drugiej połowie kwietnia 2012 roku przedstawiające tereny Amerykańskiej Szkoły w Warszawie (American School of Warsaw) zlokalizowanej w miejscowości Bielawa (gmina Konstancin-Jeziorna).

Obszar kampusu otaczają asfaltowe drogi, o czym świadczy szary fototon oraz gładka, dobrze widoczna granica jezdni. Wyjątek stanowi droga biegnąca po północno-zachodniej stronie opisywanego miejsca, której brzegi są „poszarpane”. Widoczne zróżnicowanie barwy wewnątrz tego obiektu dowodzi braku jednolitej nawierzchni. Prawdopodobnie została ona utwardzona kruszywem, którego barwa zbliżona jest do asfaltu. Kampus obwiedziono ogrodzeniem o przebiegu dobrze widocznym na zdjęciu [A]. Prowadzą do niego trzy wjazdy, z których jeden po stronie południowej przegradzają szlabany [B]. Tuż obok nich znajdują się budki ochrony [C]. Proszę zwrócić uwagę na różnicę rzucanego przez bramę i szlaban cienia [B i B1].

Kampus dzieli się na dwie części. Na jednej znajdują się budynki otoczone ciągami komunikacyjnymi. Różnokolorowa nawierzchnia pozwala wyróżnić drogi kołowe – szara barwa asfaltu, kontrastujące pasy przejść dla pieszych, a także strzałki wyznaczające kierunek ruchu. W niektórych miejscach (szczególnie w otoczeniu przejść dla pieszych) można zauważyć fragmenty nawierzchni w odcieniach czerwonego [D], co wskazywałoby na progi zwalniające. Podobny kolor posiadają miejsca parkingowe [E] (widoczne są na nich niewielkie, różnokolorowe, prostokątne obiekty – samochody), a trakty piesze wyznacza nawierzchnia w odcieniach koloru pomarańczowego [F] – analizując jej przebieg, odnajdujemy wejścia do budynków (np. [G])...

Pełna treść artykułu we wrzesniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS