Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2013, Nr 9 (220) |


• Wyzwań od metra – O tym, jak technologie geodezyjne pozwalają bezpiecznie drążyć II linię metra, mówi Mariusz Wiliński, kierownik Działu Geodezji w AGP Metro • Na ile ortofotomapa z drona może być przydatna w praktyce geodezyjnej oceniają autorzy artykułu na podstawie przeprowadzonych badań • Łatka teraz, ubranie później? ...

powrót

Jerzy Królikowski

Łatka teraz, ubranie później?

W toku konsultacji nad nowelizacją prawa geodezyjnego ponad 40 instytucji zgłosiło kilkaset uwag. Dobitnie pokazuje to, że zmian w tej ustawie chcą wszyscy, choć są poważne wątpliwoś­ci, czy warto wprowadzać je wszystkie tak szybko.

Przypomnijmy, że nowelizację Prawa geodezyjnego i kartograficznego (Pgik) wymusił czerwcowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. opłat za czynności geodezyjne. Sędziowie dali rządowi rok na naprawę przepisów, a ten zdecydował, by przy tej okazji poprawić także kilka innych pilnych spraw (o zakresie proponowanych zmian pisaliśmy w sierpniowym GEODECIE). Konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe nad projektem założeń trwały do 8 sierpnia. Dokument był także tematem posiedzenia Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej (30 lipca).

• Lepszy ZUD niż narada

Podczas obrad PRGiK najwięcej emocji wzbudziła propozycja zastąpienia posiedzeń teoretycznie nieobowiązujących już zespołów uzgadniania dokumentacji projektowej tzw. naradami koordynacyjnymi. Większość uczestników dyskusji była przeciwna temu rozwiązaniu. Zdaniem Bogdana Grzechnika (Geodezyjna Izba Gospodarcza) propozycja, by narady nie musiały być zwoływane w każdym przypadku, prędzej czy później doprowadzi do tragedii. Lepiej więc przywrócić ZUD-y, udoskonalając jednocześnie stare przepisy dotyczące ich funkcjonowania.

W trakcie konsultacji zwracano uwagę także na inne niepokojące aspekty narad koordynacyjnych. Na przykład kujawsko-pomorski WINGiK przewiduje, że proponowane zmiany kilkakrotnie wydłużą uzgadnianie dokumentacji, a do tego cały ten proces stanie się znacznie droższy. W rezultacie inwestorzy będą tych narad po prostu unikać. Wtórują mu m.in. geodeta powiatu wołomińskiego czy resort transportu. Ponadto kujawsko-pomorski inspektor obawia się, że brak wymogu obligatoryjności narad znacznie utrudni dostęp do danych o innych projektowanych sieciach, doprowadzając tym samym do wielu kolizji.

SGP, dolnośląski WINGiK czy mazowieckie powiaty przestrzegają ponadto przed wyłączaniem z GESUT linii technologicznych przedsiębiorstw leżących na ich terenach. W razie bankructwa tegoż przedsiębiorstwa nie będzie bowiem nic wiadomo o jego sieciach – pada argument.

• Zgłaszać czy nie zgłaszać?

Wiele sprzecznych uwag dotyczy zgłaszania prac geodezyjnych. Samorządowcy są przeciwni, by odmowa włączania dokumentacji do zasobu miała formę – jak chce GUGiK – decyzji administracyjnej. Ich zdaniem tylko wydłuży to obsługę interesantów w ośrodkach i wymusi zatrudnienie nowych pracowników, na co – rzecz jasna – starostwa nie mają pieniędzy...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS