wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2013, Nr 6 (217) |


• Przebić się z laserem, czyli jak spopularyzować skanowanie laserowe podpowiadają szefowie firmy Apeks • Poznański PODGiK wygrał rywalizację w plebiscycie GEODETY • Siedem grzechów rozporządzenia ws. bazy danych GESUT, BDOT oraz mapy zasadniczej • Stary port w Małym Rzymie – Szkoła fotointerpretacji, cz. 6 • Nie ...

powrót

Joanna Bac-Bronowicz

Kartograf po deregulacji

IV Zawodowa Konferencja Stowarzyszenia Kartografów Polskich, Wrocław – Pawłowice, 6-7 maja

Obecnie żaden przepis nie definiuje zagadnień, których poznanie na poziomie akademickim gwarantowałoby absolwentowi studiów nabycie umiejętności w zakresach 6 (redakcja map) i 7 (fotogrametria i teledetekcja). Dlatego niezmiernie ważne jest porozumienie między prowadzącymi zajęcia. Należy bowiem wypracować taki zakres kształcenia, aby uczelnie mogły przygotować absolwentów do uzyskania uprawnień z tych zakresów.

Tematykę konferencji dotyczącą uprawnień zawodowych wywołały dwuletnie zmagania kartografów i fotogrametrów przy procedowaniu rozwiązań prawnych zmieniających sposób nadawania uprawnień. Uprawnienia z zakresu kartografii i fotogrametrii są, niestety, objęte ustawą o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (zwaną deregulacyjną). Choć nie zostały zlikwidowane, zmianie ulegnie procedura ich uzyskania. Ubiegać się o nie będą mogli absolwenci szkół wyższych, bez konieczności zdawania egzaminu państwowego, wyłącznie na podstawie wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Ma to jakoby ułatwić dostęp do zawodu. Pozostaje jednak pytanie, w jaki sposób przygotować studentów do zdobycia uprawnień zawodowych w zakresie kartografii oraz fotogrametrii i teledetekcji, zakładając, że pierwsi tacy absolwenci pojawią się za 3 lata.

Stowarzyszenie Kartografów Polskich oraz Polskie Towarzystwo Fotogrametrii i Teledetekcji jeszcze w ubiegłym roku przedstawiły Głównemu Urzędowi Geodezji i Kartografii oraz uczelniom propozycje zakresu wiedzy i umiejętnoś­ci potrzebnych w procesie kształcenia do uzyskania uprawnień z zakresu 6 i 7. Obecne spotkanie miało m.in. przesądzić o ostatecznym kształcie tej propozycji i znalezieniu wspólnego mianownika dla różnych uczelni. W GUGiK – w konsultacji z organizacjami zawodowymi oraz uczelniami – kończą się prace nad specyfikacją wymagań, jakie powinien spełniać kandydat do tych uprawnień. Będzie to propozycja załącznika do rozporządzenia ws. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii do ustawy deregulacyjnej określającego warunki, które powinien spełniać program kształcenia w zakresach 3, 6 i 7.

O wadze problemów poruszanych na konferencji świadczy uczestnictwo w niej licznej grupy nauczycieli akademickich (45 osób) reprezentujących wszystkie najważniejsze uczelnie wyższe kształcące kartografów i fotogrametrów na dwóch kierunkach studiów: geodezja i kartografia oraz geografia (w sumie 16 placówek)...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS