wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2013, Nr 6 (217) |


• Przebić się z laserem, czyli jak spopularyzować skanowanie laserowe podpowiadają szefowie firmy Apeks • Poznański PODGiK wygrał rywalizację w plebiscycie GEODETY • Siedem grzechów rozporządzenia ws. bazy danych GESUT, BDOT oraz mapy zasadniczej • Stary port w Małym Rzymie – Szkoła fotointerpretacji, cz. 6 • Nie ...

powrót

Jerzy Szyszko

Prawo a praktyka

Zgodność podziału z planem miejscowym

Właściciel nieruchomości przedstawił burmistrzowi do zaopiniowania wstępny projekt podziału nieruchomości. Planowane do wydzielenia działki miały szerokości i powierzchnie zgodne z planem miejscowym (MPZP)oraz przylegały do drogi gruntowej oznaczonej w planie miejscowym jako KDPJ z planowanym poszerzeniem tej drogi na końcu dzielonej działki. Burmistrz zawiadomił właściciela o wszczęciu postępowania administracyjnego i wyznaczył termin przeprowadzenia dowodu z oględzin.

W trakcie oględzin pracownicy burmistrza stwierdzili, że między drogą asfaltową a drogą gruntową jest rów przydrożny uniemożliwiający wjazd na drogę KDPJ, a sama droga KDPJ nie spełnia wymogów stawianych przez ustawę o drogach pub­licznych i faktycznie wygląda jak nieużytek. W konsekwencji tych czynności burmistrz wydał postanowienie o „negatywnym zaopiniowaniu projektu podziału”. W uzasadnieniu przytoczył wszystkie okoliczności stwierdzone w trakcie oględzin, a ponadto powołał się na art. 93 ustawy o gospodarce nieruchomościami o konieczności zapewnienia dostępu do drogi publicznej. Stwierdził, że podział nie będzie mógł być dokonany z powodu braku dostępu do drogi publicznej, a we wstępnym projekcie podziału nie przewidziano służebności drogowej.

Właściciel złożył zażalenie na to postanowienie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. W zażaleniu podkreślił, że wstępny projekt podziału jest zgodny z MPZP, a burmistrz niepotrzebnie dokonuje oględzin, powodując nieuzasadnioną zwłokę w załatwieniu sprawy. SKO utrzymało w mocy postanowienie burmistrza, stwierdzając, że – co prawda – planowany podział jest zgodny z miejscowym planem, ale nie może być dokonany, ponieważ nowym działkom nie zapewniono dostępu do drogi publicznej. Właś­ciciel wystąpił więc ze skargą do WSA...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS