wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2013, Nr 6 (217) |


• Przebić się z laserem, czyli jak spopularyzować skanowanie laserowe podpowiadają szefowie firmy Apeks • Poznański PODGiK wygrał rywalizację w plebiscycie GEODETY • Siedem grzechów rozporządzenia ws. bazy danych GESUT, BDOT oraz mapy zasadniczej • Stary port w Małym Rzymie – Szkoła fotointerpretacji, cz. 6 • Nie ...

powrót

Sławomir Mleczko

Stary Port w Małym Rzymie

Szkoła fotointerpretacji, część 6

Prezentowane zdjęcie, wykonane 18 października 2012 r. przez MGGP Aero, przedstawia fragment Sandomierza, który dzięki swojemu położeniu na siedmiu wzgórzach nazywany jest często polskim Małym Rzymem. Z racji lokalizacji nad brzegiem Wisły średniowieczne miasto wykorzystywało rzekę jako naturalny szlak transportowy. W drugiej połowie XIX w. zaborcy rosyjscy wykonali prace regulacyjne, których efektem było wyprostowanie koryta Wisły. Rzeka odsunęła się o kilkaset metrów od sandomierskiej skarpy, przez co miasto zostało pozbawione miejsc, gdzie tradycyjnie cumowały statki. Rosjanie zmuszeni zostali do zbudowania w starorzeczu nowego portu, który funkcjonuje do dzisiaj (ukazany na zdjęciu).

Jednolita kolorystycznie przestrzeń o gładkiej strukturze to woda. W południowo-wschodniej części zdjęcia widoczny jest południowy brzeg Wisły, tuż obok którego rosną drzewa. Ich cień przysłania częściowo linię brzegową, wchodząc jednocześ­nie na wodę [A]. Od brzegu w stronę rzeki wystaje ostroga [B], której zadaniem jest odsunięcie nurtu rzeki od nabrzeża. Tuż za nią widzimy jasną plamę piasku zdeponowanego w tym miejscu przez Wisłę. Szerokość rzeki możemy oszacować, porównując ją z obiektami, których przybliżone wymiary znamy (np. szerokość drogi, długość autobusu).

Pas wody odchodzący w północno-zachodnim kierunku to kanał portowy, którego brzegi u wlotu umocnione zostały płytami betonowymi. Widoczne są one jako ułożone równolegle do siebie niewielkie, prostokątne obiekty o jasnym lub nieco ciemniejszym fototonie – w zależności od ekspozycji na słońce [C].

Między wodami Wisły i kanału portowego znajduje się bulwar im. Marszałka Piłsudskiego. Już przed II wojną światową tereny te były popularne wśród mieszkańców, funkcjonował tu port rzeczny i odbywały się miejskie imprezy. Po wojnie miejsce straciło swój urok, lecz w ostatnich latach dzięki dofinansowaniu unijnemu zostało poddane rewitalizacji. Dzisiaj jego zagospodarowanie przyciąga na zdjęciach lotniczych wzrok. Liczne alejki i promenady przecinają się, tworząc geometryczne kształty...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS