Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2013, Nr 5 (216) |


• Rozważny powrót, czyli rozmowa z głównym geodetą kraju dr. Kazimierzem Bujakowskim • GML – tak, wypaczenia – nie! • Mapy straszą w sieci – przegląd mapowych serwisów internetowych • Jak naprawić EMUiA? – analiza przepisów związanych z prowadzeniem numeracji adresowej • Infrastruktura transportowa ...

powrót

Jerzy Ostrowski

Rafa Sydowa nadal zawadza

Problemy generalizacji kartograficznej współczesnych zasobów danych topograficznych były tematem seminarium naukowego zorganizowanego 10 kwietnia w Krakowie.

Przedstawiono na nim propozycje pokonywania tej jednej z trzech (obok odwzorowania globu ziemskiego oraz prezentacji trzeciego wymiaru na płaszczyźnie) tzw. raf Emila von Sydowa, sformułowanych przez tego niemieckiego kartografa już w 1866 roku.

Obradom patronował i uczestniczył w nich główny geodeta kraju dr Kazimierz Bujakowski. Zainteresowanie kierownictwa Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii tematyką seminarium jest zrozumiałe, dotyczyło ono bowiem istotnych spraw związanych z dobiegającym końca ambitnym projektem budowy bazy danych obiektów topograficznych (BDOT) dla całego kraju oraz systemu zarządzania nią. Baza ta o poziomie dokładnoś­ci mapy w skali 1:10 000 ma stanowić podstawę opracowania map topograficznych i ogólnogeograficznych w szeregu skalowym aż do 1:1 000 000. Kluczowym problemem w tej procedurze jest poprawna i spełniająca oczekiwania użytkowników generalizacja poszczególnych elementów treści owych map, przy czym dodatkowe wyzwania stwarza cyfrowy charakter zasobów i automatyzacja całego procesu.

Jerzy Zieliński (GUGiK) w swoim wystąpieniu zajął się przede wszystkim zasilaniem BDOT10k danymi z ponad stu innych rejestrów publicznych i związanymi z tym problemami organizacyjnymi, zwłaszcza utrzymaniem aktualności i weryfikacją danych. Natomiast o możliwościach wykorzystania danych lotniczego skaningu laserowego do aktualizacji BDOT mówiła Małgorzata Mendela z CODGiK, postulując zwiększenie zakresu informacyjnego BDOT10k o dane wysokościowe obiektów pozyskane w tej technologii.

Różnego rodzaju badania i eksperymenty oraz propozycje rozwiązań w dziedzinie generalizacji (z wykorzystaniem doświadczeń zagranicznych) prowadzone są w Polsce głównie w dwóch ośrodkach: Zakładzie Kartografii Politechniki Warszawskiej i Katedrze Geomatyki AGH w Krakowie. Nie było więc zaskoczeniem, że ich przedstawiciele zdominowali spot­kanie...


Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS