Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2013, Nr 5 (216) |


• Rozważny powrót, czyli rozmowa z głównym geodetą kraju dr. Kazimierzem Bujakowskim • GML – tak, wypaczenia – nie! • Mapy straszą w sieci – przegląd mapowych serwisów internetowych • Jak naprawić EMUiA? – analiza przepisów związanych z prowadzeniem numeracji adresowej • Infrastruktura transportowa ...

powrót

Jerzy Królikowski

Zasadnicze zmiany

Obowiązujące od 5 kwietnia przepisy ws. baz GESUT, BDOT 500 i mapy zasadniczej wprowadziły duże zmiany w geodezji. Trudno się do nich dostosować bez kupna nowego oprogramowania. Ale które aplikacje pozwalają pracować zgodnie z nowymi przepisami?

Nowości w prawie jest na tyle dużo, że można by im poświęcić odrębny numer GEODETY. Przedstawmy je więc w telegraficznym skrócie. Przede wszystkim zmienia swój charakter mapa zasadnicza, która teraz będzie pochodną sześciu różnych baz (GESUT, EGiB, rejestru granic, osnów podstawowych i szczegółowych, a także BDOT 500). Ma to zapobiec redundancji tych zbiorów, np. gromadzeniu tych samych obiektów na mapie zasadniczej i w GESUT. Nowością jest baza BDOT 500, która prowadzona będzie dla terenów miast oraz zwartych zabudowanych i przeznaczonych pod zabudowę obszarów wiejskich. Znajdą się tam obiekty, które dotychczas stanowiły element mapy zasadniczej, ale nie ma ich w innych bazach przewidzianych nowymi przepisami.

Tracą moc instrukcje K-1 oraz G-7. W ich miejsce wprowadzono nowy katalog obiektów wraz z symbolami graficznymi, kodami i atrybutami. Wszystkie obiekty baz BDOT 500 i GESUT są obligatoryjne. Wśród nowych można wymienić m.in. ekran akustyczny, barierę ochronną, tor metra, chłodnię kominową, plac, alejkę czy mur historyczny. Zmiany dotyczą także atrybutów. Np. w instrukcji K-1 przewidziano cztery rodzaje nawierzchni drogi, a w nowych przepisach – 12.
Z punktu widzenia twórców oprogramowania ważną zmianą jest zastąpienie obiektów: odcinek przewodu i oś odcinka – obiektem przewód, który będzie ulegał segmentacji przy zmianie atrybutu. No i wreszcie jedynym dopuszczalnym formatem wymiany i udostępniania danych staje się GML...


Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS